Rozlicz prawidłowo swój PIT za 2016 rok
Wyjaśnienia, wskazówki i porady do sporządzania zeznań podatkowych
Wyszukaj

Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  PIT 2016  »  Przychody i koszty  »   Tylko imienne bilety okresowe dokumentują wydatki na dojazdy ...
Prenumerata 2018
Przewodniki on-line Księgowego i Kadrowego
POMOCNIKI Księgowego. BOGATE SERWISY INTERNETOWE DLA KSIĘGOWYCH
Aplikacja dla Księgowych ! - ASYSTENT GOFIN - POZNAJ I POBIERZ - www.asystent.gofin.pl
www.sklep.gofin.pl
POLECAMY
P R E N U M E R A T A
www.czasopismaksiegowych.pl
Niezbędna pomoc
Okres obowiązywania: od 1.01.2009 do 31.12.2016
Podstawa obliczenia podatku w złotych

Podatek wynosi
ponad
do
 
85.528
18% minus kwota zmniejszająca podatek 556 zł 02 gr
85.528
  14.839 zł 02 gr + 32% nadwyżki ponad 85.528 zł 
Skala podatkowa w PIT 2016
 
Pracownik
Kwota miesięczna (zł)
Kwota roczna (zł)
z tytułu jednego stosunku służbowego, stosunku pracy, spółdzielczego stosunku pracy oraz pracy nakładczej
111,25
nie więcej niż
1.335,00
równocześnie z więcej niż jednego stosunku służbowego, stosunku pracy, spółdzielczego stosunku pracy oraz pracy nakładczej
z każdego z tych stosunków
łącznie nie więcej niż
111,25
2.002,05
Koszty uzyskania przychodów w PIT 2016
Ograniczenie zryczałtowanych 50% kosztów uzyskania przychodów dla twórców w 2013, 2014, 2015 i 2016 r.

  Odliczenia od dochodu

Ulga rehabilitacyjna  obejmująca wydatki poniesione na:
  a)
cele określone w art. 26 ust. 7a pkt 1-6, 9-11, 13 i 15 ustawy o pdof
    w 2016 r. - wydatki w wysokości faktycznie poniesionej w roku podatkowym
  b) opłacenie przewodników osób niewidomych I lub II grupy inwalidztwa oraz osób z niepełnosprawnością narządu ruchu zaliczonych do I grupy inwalidztwa
    w 2016 r. - kwota nieprzekraczająca w roku podatkowym 2.280 zł
  c) utrzymanie przez osoby niewidome i niedowidzące zaliczone do I lub II grupy inwalidztwa oraz osoby z niepełnosprawnością narządu ruchu zaliczone do I grupy inwalidztwa psa asystującego, o którym mowa w ustawie o rehabilitacji zawodowej
    w 2016 r. - kwota nieprzekraczająca w roku podatkowym 2.280 zł
  d) używanie samochodu osobowego, stanowiącego własność (współwłasność) osoby niepełnosprawnej zaliczonej do I lub II grupy inwalidztwa lub podatnika mającego na utrzymaniu osobę niepełnosprawną zaliczoną do I lub II grupy inwalidztwa albo dzieci niepełnosprawne, które nie ukończyły 16 roku życia, dla potrzeb związanych z koniecznym przewozem na niezbędne zabiegi leczniczo-rehabilitacyjne
    w 2016 r. - kwota nieprzekraczająca w roku podatkowym 2.280 zł
• Darowizny przekazane na:
  a) rzecz organizacji prowadzących działalność pożytku publicznego
    w 2016 r. - w wysokości dokonanej darowizny, nie więcej jednak niż kwota stanowiąca 6% dochodu
  b) cele kultu religijnego 
    w 2016 r. - w wysokości dokonanej darowizny, nie więcej jednak niż kwota stanowiąca 6% dochodu
    Uwaga: Łączna kwota odliczeń z tytułów określonych w pkt a-c nie może przekroczyć w roku podatkowym kwoty stanowiącej 6% dochodu.
Ulgi i odliczenia

  Odliczenia od podatku

Ulga prorodzinna
  w 2016 r. - za każdy miesiąc kalendarzowy, w którym podatnik wykonywał władzę, pełnił funkcję albo sprawował opiekę, o których mowa w art. 27f ust. 1 ustawy o pdof, kwota odliczenia wynosi:
  - 92,67 zł - na pierwsze dziecko,
  - 92,67 zł - na drugie dziecko,
  - 166,67 zł - na trzecie dziecko,
  - 255 zł - na czwarte dziecko i odrębnie taka sama kwota na każde kolejne dziecko
Ulgi i odliczenia
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

Tylko imienne bilety okresowe dokumentują wydatki na dojazdy do pracy - interpretacja indywidualna

Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych nr 8 (943) z dnia 10.03.2017
Koszty uzyskania przychodów ze stosunku pracy podatnik może przyjąć w wysokości faktycznie poniesionych wydatków tylko wówczas, gdy zostały udokumentowane imiennymi biletami okresowymi. Bilety jednokrotnego przejazdu oraz faktury dokumentujące dojazd nie mogą stanowić podstawy do rozliczenia kosztów faktycznie poniesionych w rocznym zeznaniu podatkowym.

(interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 9 lutego 2017 r., nr 2461-IBPB-2-2.4511.1033.2016.2.AR)

Podatnik ponosił wydatki związane z dojazdem do zakładu pracy znajdującego się poza miejscem stałego zamieszkania. Koszty dojazdów do pracy były u niego dużo wyższe niż określone limitem wskazanym w ustawie o PDOF. Przepisy ustawy o PDOF przewidują możliwość uwzględnienia kosztów faktycznie na dojazdy poniesionych, jednak warunkiem jest, by koszty te były udokumentowane imiennymi biletami okresowymi. Tymczasem podatnik posiadał dokumenty potwierdzające poniesienie ww. wydatków, którymi były m.in. imienne bilety kolejowe jednokrotnego przejazdu oraz faktury z tytułu dojazdów z miejsca zamieszkania na dworzec PKP i z powrotem. W związku z regulaminem przewozów i informacją uzyskaną od przewoźnika, imienne bilety okresowe na podróż pociągiem mogą być wystawiane wówczas, gdy odległość z miejsca wyjazdu do miejsca przyjazdu nie przekracza 240 km. W przypadku podatnika te odległości były większe - nie mógł zatem otrzymać imiennych biletów okresowych. Podatnik wykazał w zeznaniu wszystkie poniesione wydatki na dojazdy, jednak zostały one zakwestionowane przez urząd skarbowy. Wobec tego podatnik wystąpił do organu podatkowego z pytaniem, w jaki sposób ma udokumentować faktycznie poniesione koszty, skoro dokumenty, którymi dysponuje nie są uznawane, a te, których urząd skarbowy wymaga - nie są wystawiane. Podatnik uważał, że powinien mieć możliwość udokumentowania poniesionych kosztów z tytułu dojazdu do pracy wystawionymi przez przewoźników imiennymi biletami na określoną trasę, także fakturami lub oświadczeniem, że zgodnie z cennikiem przewoźnika został poniesiony wydatek na zakup biletu.

Stanowisko organu podatkowego

Organ podatkowy stwierdził, że tylko imienne bilety okresowe dają prawo do uwzględnienia w rozliczeniu rocznym podatku kosztów faktycznie poniesionych. Na wstępie organ podatkowy przypomniał, że koszty uzyskania przychodu ze stosunku pracy zostały określone w kwocie zryczałtowanej, wysokość której uzależniono od tego, czy podatnik uzyskuje przychody z tytułu jednego lub więcej stosunków pracy oraz od tego, czy miejsce stałego lub czasowego zamieszkania podatnika położone jest poza miejscowością, w której znajduje się zakład pracy, a podatnik nie uzyskuje dodatku za rozłąkę.

Jednakże na podstawie art. 22 ust. 11 ww. ustawy - jeżeli zryczałtowane koszty uzyskania przychodów są niższe od wydatków na dojazd do zakładu lub zakładów pracy środkami transportu autobusowego, kolejowego, promowego lub komunikacji miejskiej, w rocznym rozliczeniu podatku koszty te mogą być przyjęte przez pracownika lub przez płatnika pracownika w wysokości wydatków faktycznie poniesionych, udokumentowanych wyłącznie imiennymi biletami okresowymi.

Zdaniem organu podatkowego, wykładnia gramatyczna tego przepisu wskazuje, że koszty uzyskania przychodów ze stosunku pracy podatnik może przyjąć w wysokości faktycznie poniesionych tylko wówczas, gdy spełnione są jednocześnie następujące przesłanki:

  • wydatki dotyczą dojazdu do zakładu pracy lub zakładów pracy środkami transportu wskazanymi w tym przepisie,
     
  • zostały faktycznie poniesione przez podatnika i są wyższe od określonych ustawowo kosztów zryczałtowanych,
     
  • zostały udokumentowane wyłącznie imiennymi biletami okresowymi.

Natomiast użyty przez ustawodawcę zwrot "wyłącznie" jest jednoznaczny i zobowiązuje do udokumentowania wydatków faktycznie poniesionych imiennymi biletami okresowymi, tj. biletami, które w swej treści określają osobę uprawnioną do korzystania z nich i uprawniają do korzystania z komunikacji przez pewien okres czasu. Organ podatkowy stwierdził, że gdyby ustawodawca dopuszczał możliwość udokumentowania powyższych wydatków zwykłymi biletami (nie imiennymi, jednokrotnego przejazdu) lub innymi dokumentami (rachunkiem, fakturą), to takie uregulowanie zawarłby wprost w treści ww. przepisu ustawy o PDOF. Skoro zatem zapis zawarty w ww. przepisie jest jednoznaczny, to brak jest możliwości zastąpienia imiennego biletu okresowego jakimkolwiek innym dokumentem.


Od redakcji:

Niestety organ podatkowy w zasadzie nie miał możliwości dokonania innej wykładni przepisu. Trzeba jednak przyznać, iż jest to krzywdzące dla wielu podatników, nie ma bowiem żadnego logicznego uzasadnienia różnicowanie biletów, skoro wydatek na dojazdy został faktycznie poniesiony i udokumentowany (tu: biletami imiennymi jednokrotnego przejazdu i fakturami). Brak możliwości uzyskania imiennego biletu okresowego od przewoźnika nie powinien uniemożliwiać uwzględnienia go w kosztach. Literalne brzmienie przepisu nie przystaje więc do rzeczywistości.

Więcej na ten temat w zasobach płatnych:

Przychody i koszty - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60