Facebook
PIT 2021

Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  PIT 2021  »  Przychody i koszty  »   Dochód ze sprzedaży mieszkania w PIT-39
POLECAMY
A A A  drukuj artykuł

Dochód ze sprzedaży mieszkania w PIT-39

Gazeta Podatkowa

W marcu 2018 r. jako osoba prywatna kupiłem mieszkanie za kwotę 170.000 zł. Następnie w sierpniu 2021 r. sprzedałem je za 200.000 zł. W listopadzie 2021 r. środki pieniężne uzyskane ze sprzedaży mieszkania przeznaczyłem na zakup kolejnego mieszkania, które nabyłem za 190.000 zł. Jak w tej sytuacji w PIT-39 powinienem rozliczyć sprzedaż mieszkania dokonaną w 2021 r.?

Ze sprzedaży w sierpniu 2021 r. mieszkania nabytego w marcu 2018 r. Czytelnik uzyskał przychód, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) ustawy o pdof. W myśl tego przepisu przychód podatkowy z tytułu odpłatnego zbycia nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości powstaje, gdy taka sprzedaż nie następuje w ramach prowadzonej działalności gospodarczej i została dokonana przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło ich nabycie lub wybudowanie.

Przychód ten Czytelnik musi rozliczyć w zeznaniu PIT-39 za 2021 r., które powinien złożyć do 2 maja 2022 r. (30 kwietnia 2022 r. przypada w sobotę) Wykazywany w nim przychód z odpłatnego zbycia to wartość wyrażona w cenie określonej w umowie pomniejszona o koszty odpłatnego zbycia, do których zalicza się np. koszty wyceny nieruchomości przez rzeczoznawcę majątkowego, koszty pośrednictwa w sprzedaży nieruchomości (art. 19 ust. 1 ustawy o pdof). W celu ustalenia dochodu (straty) ze sprzedaży nieruchomości w PIT-39 wykazuje się także koszty uzyskania przychodów. Ponieważ Czytelnik zbytą nieruchomość nabył odpłatnie, to w kosztach uzyskania przychodów uwzględni udokumentowane koszty nabycia, powiększone o udokumentowane nakłady, które zwiększyły wartość nieruchomości, poniesione w czasie jej posiadania (art. 22 ust. 6c ustawy o pdof). W PIT-39 podatnicy wykazują także odpisy amortyzacyjne, jeśli zbyta nieruchomość podlegała amortyzacji (np. w ramach prywatnego najmu).

Uzyskany ze sprzedaży nieruchomości dochód, co do zasady, podlega opodatkowaniu według stawki w wysokości 19% (art. 30e ust. 2 ustawy o pdof). Może być on jednak wolny od podatku w oparciu o art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o pdof. Przepis ten stanowi, że ze zwolnienia korzysta dochód z odpłatnego zbycia m.in. nieruchomości w wysokości, która odpowiada iloczynowi tego dochodu i udziału wydatków poniesionych na własne cele mieszkaniowe w przychodzie z odpłatnego zbycia nieruchomości. Warunkiem zastosowania tego zwolnienia jest, aby nie później niż w okresie trzech lat od końca roku podatkowego, kiedy nastąpiło odpłatne zbycie, uzyskany przychód został wydatkowany na własne cele mieszkaniowe, o których mowa w art. 21 ust. 25 ustawy o pdof, w tym m.in. na nabycie lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość lub udziału w takim lokalu. Dochód zwolniony z podatku także należy wykazać w PIT-39.

Przykład

W sierpniu 2021 r. podatnik sprzedał mieszkanie za 200.000 zł, które kupił w marcu 2018 r. Koszty uzyskania przychodu wyniosły 170.000 zł. Stąd dochód ze sprzedaży nieruchomości wyniósł 30.000 zł (200.000 zł - 170.000 zł). W listopadzie 2021 r. część przychodu ze sprzedaży mieszkania w kwocie 190.000 zł podatnik przeznaczył na zakup nowego lokalu mieszkalnego. Dochód wolny od podatku wyniesie 28.500 zł (30.000 zł × 190.000 zł) : 200.000 zł. Opodatkowaniu 19% podatkiem podlega dochód w kwocie 1.500 zł (30.000 zł - 28.500 zł). Podatek do zapłaty wyniesie 285 zł. W PIT-39 podatnik wykaże: przychód - 200.000 zł, koszty uzyskania przychodów - 170.000 zł, dochód - 30.000 zł, dochód wolny od podatku - 28.500 zł, podstawę obliczenia podatku - po zaokrągleniu do pełnych złotych - 1.500 zł, podatek i kwotę do zapłaty - 285 zł.

Więcej na ten temat w zasobach płatnych:
 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.