Facebook
PIT 2019
Serce Dziecka

Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  PIT 2019  »  Przychody i koszty  »   Zasiłek chorobowy liniowca

Nowa matryca stawek VAT

Nomenklatura scalona Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług www.klasyfikacje.gofin.pl  »
POLECAMY
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

Zasiłek chorobowy liniowca

Gazeta Podatkowa

W jednoosobowej firmie korzystam z opodatkowania podatkiem liniowym. W związku z tym dochody z działalności uzyskane w 2019 r. rozliczę w PIT-36L. Poza działalnością gospodarczą uzyskałem także przychody z umów zlecenia, od których pobierano zaliczki na podatek. Oprócz tego za czas choroby ZUS wypłacał mi zasiłek chorobowy. Czy przychody ze zlecenia i otrzymany zasiłek chorobowy muszę rozliczyć w zeznaniu PIT-37? Jeśli tak, to czy przy obliczaniu w nim podatku od tych dochodów można zastosować kwotę zmniejszającą podatek?

Przedsiębiorca będący osobą fizyczną, który wybrał na dany rok podatkowy jako formę opodatkowania podatek liniowy, opłaca go tylko od dochodów uzyskanych z tytułu pozarolniczej działalności gospodarczej. Jeśli jednak przedsiębiorca taki otrzyma z ZUS zasiłek chorobowy, nie powinien go zaliczać do przychodów z tego źródła. Zasiłek ten stanowi przychód z innych źródeł, wskazanych w art. 20 ust. 1 i 2 ustawy o pdof. W efekcie kwota zasiłku chorobowego podlega opodatkowaniu według skali podatkowej.

Stąd Czytelnik, który w 2019 r. korzystał w działalności gospodarczej z opodatkowania podatkiem liniowym, przychody (straty) z tego źródła powinien rozliczyć w zeznaniu PIT-36L. Natomiast w odrębnym zeznaniu podatkowym PIT-37 powinien wykazać przychody z zasiłku chorobowego wypłaconego przez ZUS, które opodatkowuje się według skali podatkowej. Przychody te oraz pobraną od nich zaliczkę należy rozliczyć na podstawie otrzymanej z ZUS informacji PIT-11A w formularzu PIT-37 za 2019 r. w wierszu "Inne źródła...". Wtedy Czytelnik kwoty wykazane w informacji PIT-11/A (w tym zaliczkę na podatek pobraną i odprowadzoną przez ZUS) powinien przenieść do zeznania podatkowego PIT-37 zgodnie z opisami zamieszczonymi na zeznaniu.

Z kolei przychody uzyskiwane w ramach umowy zlecenia lub o dzieło stanowią przychody z działalności wykonywanej osobiście. Jeżeli zleceniodawca pobrał od takiej należności zaliczkę na podatek, to przychody z tego tytułu Czytelnik ma także obowiązek wykazać w zeznaniu PIT-37, ale w wierszu "Działalność wykonywana osobiście, o której mowa w art. 13 ustawy (w tym umowy o dzieło i zlecenia)". Podlegają one rozliczeniu wraz z pozostałymi dochodami opodatkowanymi według skali podatkowej (w opisanym przypadku wraz z kwotą zasiłku chorobowego otrzymanego z ZUS).

 

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc, Gemius S.A.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań w związku z odwiedzaniem niniejszego serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.