Facebook
PIT 2021

Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  PIT 2021  »  Wspólne opodatkowanie  »   Preferencyjne rozliczenie przy ślubie dziecka w trakcie roku
POLECAMY
A A A  drukuj artykuł

Preferencyjne rozliczenie przy ślubie dziecka w trakcie roku

Gazeta Podatkowa

Jestem etatowym pracownikiem, a ponadto od 6 lat jestem wdową. Do 2020 r. składając zeznanie roczne PIT-37 rozliczałam je jako samotny rodzic jednego dziecka i korzystałam w nim z ulgi prorodzinnej. W czerwcu 2021 r. moja 24-letnia córka, będąca studentką studiów II stopnia, która w tym roku uzyskiwała wyłącznie dochody ze zleceń opodatkowanych ryczałtem, wyszła za mąż i od tego momentu utrzymuje ją pracujący mąż. Czy w tej sytuacji mam jeszcze prawo w PIT-37 za 2021 r. skorzystać z obu dotychczasowych preferencji?

Prawo do rozliczania dochodów na zasadach przewidzianych dla osoby samotnie wychowującej dzieci (dziecko) przewiduje art. 6 ust. 4 ustawy o pdof w brzmieniu obowiązującym do końca 2021 r. Tę preferencję ustawodawca zarezerwował m.in. dla rodziców podlegających nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu, będących wdowcami, w sytuacji gdy w roku podatkowym samotnie realizują oni obowiązek alimentacyjny w stosunku do uczących się pełnoletnich dzieci, które nie ukończyły 25. roku życia. Aby rodzic mógł z tych zasad skorzystać, dzieci powinny się uczyć w szkołach, o których mowa w polskich przepisach o systemie oświaty, przepisach o szkolnictwie wyższym i nauce lub w przepisach regulujących system oświatowy lub szkolnictwo wyższe obowiązujących w innym państwie. Ponadto dzieci te nie mogą w skali roku podatkowego uzyskać dochodów podlegających opodatkowaniu według skali podatkowej lub z tzw. dochodów kapitałowych w kwocie przekraczającej 3.089 zł, z wyjątkiem renty rodzinnej.

Jednak dla skorzystania z możliwości rozliczenia w charakterze samotnego rodzica wystarczy, że podatnik samotnie wychowywał dzieci przez część roku podatkowego. Jeżeli zatem Czytelniczka w 2021 r. spełniała ustawowe wymogi do posiadania statusu samotnego rodzica w stosunku do studiującej córki, która nie ukończyła 25 lat i nie uzyskała w tym okresie dochodów wskazanych w art. 6 ust. 4 ustawy o pdof, to może z tej preferencji skorzystać. Należy przy tym podkreślić, że przysługuje ona przy założeniu, że do Czytelniczki nie miały zastosowania przepisy o podatku liniowym lub ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym (z wyjątkiem gdy ryczałt od przychodów ewidencjonowanych dotyczył przychodów uzyskiwanych przez podatnika z tzw. prywatnego najmu) albo ustawy o aktywizacji przemysłu okrętowego i przemysłów komplementarnych.

W kwestii ulgi na dziecko należy natomiast stwierdzić, że mają do niej prawo m.in. podatnicy utrzymujący pełnoletnie dzieci, o których mowa w analizowanym wcześniej art. 6 ust. 4 ustawy o pdof, w związku z wykonywaniem przez nich obowiązku alimentacyjnego. W przypadku utrzymywania jednego dziecka podatnik może w zeznaniu rocznym za 2021 r. odliczyć za każdy miesiąc kalendarzowy, w którym pełnoletnie dziecko pozostawało na jego utrzymaniu, kwotę 92,67 zł - oczywiście przy założeniu spełnienia przez rodzica kryterium dochodowego, o którym mowa w art. 27f ust. 2 ustawy o pdof. Jednocześnie ust. 2c pkt 2 powołanego przepisu wskazuje, że odliczenie nie przysługuje, poczynając od miesiąca kalendarzowego, w którym dziecko wstąpiło w związek małżeński.

Przykład

Pani Anna będąca wdową osiągnęła w 2021 r. wyłącznie dochody z pracy na etacie, które wyniosły 96.700 zł. Jednocześnie samotnie utrzymywała 24-letnią córkę-studentkę, która w tym okresie uzyskiwała wyłącznie dochody z umów zlecenia opodatkowanych ryczałtem. Córka zawarła związek małżeński w czerwcu 2021 r. W tej sytuacji pani Anna w PIT-37 za 2021 r. ma prawo skorzystać z rozliczenia w charakterze samotnego rodzica i odliczyć od podatku ulgę na dziecko, jednak wyłącznie za 5 miesięcy (tj. od stycznia do maja) w kwocie 463,35 zł (tj. 92,67 zł × 5 miesięcy).

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.