Dwie moje córki - studentki (20 lat i 24 lata) podczas wakacji pracowały za granicą. Jedna w Holandii w gospodarstwie ogrodniczym, natomiast druga w Niemczech w charakterze opiekunki do dzieci. Czy jeżeli w 2017 r. nie osiągną one żadnych innych dochodów, będą zobowiązane rozliczyć się z podatku w Polsce składając zeznania podatkowe?
Córka Czytelnika, która pracowała w Niemczech, nie musi w Polsce składać rocznego zeznania podatkowego. Umowa zawarta pomiędzy Polską a Niemcami jako metodę unikania podwójnego opodatkowania dla dochodów z pracy najemnej przewiduje tzw. wyłączenie z progresją. Polega ono na tym, że dochód z pracy wykonywanej w Niemczech opodatkowany jest wyłącznie tam, natomiast w Polsce jest on zwolniony z opodatkowania podatkiem dochodowym. Stąd o ile w 2017 r. córka Czytelnika uzyska dochód wyłącznie z pracy w Niemczech, nie będzie musiała w Polsce składać rocznego zeznania i opodatkowywać tu zagranicznych dochodów.
Z kolei druga córka, która w czasie wakacji pracowała w Holandii, zobowiązana będzie do złożenia w Polsce rocznego zeznania podatkowego na formularzu PIT-36, w którym wykaże i opodatkuje swoje holenderskie dochody. W rozliczeniach dochodów z pracy najemnej w Holandii obowiązuje metoda odliczenia proporcjonalnego. Polega ona na tym, że od podatku należnego w Polsce, obliczonego od wszystkich dochodów danej osoby (w tym dochodu zagranicznego), odlicza się podatek zapłacony za granicą. Osoba, która mieszka w Polsce, musi złożyć takie zeznanie, nawet wówczas, gdy w danym roku nie uzyskała w Polsce żadnych dochodów.