Facebook
PIT 2019
Serce Dziecka

Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  PIT 2019  »  Dochody zagraniczne  »   Przychody z umowy zlecenia

Nowa matryca stawek VAT

Nomenklatura scalona Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług www.klasyfikacje.gofin.pl  »
POLECAMY
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

Przychody z umowy zlecenia

Przegląd Podatku Dochodowego

Obywatel Ukrainy w 2019 r. przebywał w Polsce dłużej niż 183 dni. W tym czasie miał zawartą umowę zlecenia, z tytułu której płatnik (zleceniodawca) pobierał zryczałtowany podatek dochodowy w wysokości 20% (do momentu przekroczenia 183 dni), a po przekroczeniu 183 dni - zaliczkę na podatek. Zleceniobiorca nie przedłożył zleceniodawcy certyfikatu rezydencji. Po zakończeniu roku zleceniobiorca otrzyma od zleceniodawcy zarówno IFT-1R, jak i PIT-11. Czy w zeznaniu podatkowym zleceniobiorca uwzględnia przychody wykazane w PIT-11, jak i w IFT-1R?

W zeznaniu podatkowym obywatel Ukrainy powinien rozliczyć się tylko z dochodów wykazanych w PIT-11.

Stosownie do art. 3 ust. 1a updof, za osobę mającą miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (tj. polskiego rezydenta podatkowego) uważa się osobę fizyczną, która:

  • posiada na terytorium RP centrum interesów osobistych lub gospodarczych (ośrodek interesów życiowych) lub
     
  • przebywa na terytorium RP dłużej niż 183 dni w roku podatkowym.

Użycie przez ustawodawcę spójnika "lub" przesądza, że dla uznania podatnika za polskiego rezydenta podatkowego wystarczające jest spełnienie przynajmniej jednej z dwóch wymienionych przesłanek, tj. posiadanie ośrodka interesów życiowych w Polsce lub przebywanie w Polsce dłużej niż 183 dni w roku podatkowym.

Jeżeli zleceniobiorca nie przedstawił certyfikatu rezydencji, a jego pobyt przekroczył w Polsce 183 dni w roku podatkowym (lub przed upływem tego okresu przeniósł on do Polski ośrodek interesów życiowych), to w ciągu jednego roku podatkowego był uznany najpierw za osobę niemającą miejsca zamieszkania w Polsce, a następnie po przekroczeniu 183 dni pobytu (lub po przeniesieniu do Polski ośrodka interesów życiowych) - przez pozostałą część roku podatkowego - za osobę mającą miejsce zamieszkania w Polsce.

W takim przypadku, przez część roku (do przekroczenia 183 dnia pobytu w Polsce lub po przeniesieniu do Polski ośrodka interesów życiowych) był rozliczany jak nierezydent (zgodnie z art. 29 ust. 1 pkt 1 updof), a później jak rezydent Polski (zgodnie z art. 41 ust. 1 i 1a updof). W konsekwencji po zakończeniu roku podatkowego płatnik wystawił mu dwie informacje, tj. IFT-1R za okres, w którym pobierał zryczałtowany podatek dochodowy zgodnie z art. 29 ust. 1 pkt 1 updof, i PIT-11 za okres, w którym pobierał zaliczki na podatek dochodowy zgodnie z art. 41 ust. 1 i 1a updof.

Stosownie do treści art. 45 ust. 1 updof, podatnicy są obowiązani składać urzędom skarbowym zeznanie, według ustalonego wzoru, o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) w roku podatkowym, w terminie od 15 lutego do 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym. Przy czym jeżeli nierezydent zamierza opuścić Polskę przed upływem tego terminu, zeznanie musi złożyć przed opuszczeniem Polski (art. 45 ust. 7 updof). Zeznaniem nie obejmuje się dochodów opodatkowanych zgodnie m.in. z art. 29 updof (art. 45 ust. 3 updof).

W opisanym stanie faktycznym obywatel Ukrainy nie wykazuje w składanym zeznaniu o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) w roku podatkowym kwot wypłaconych mu do 183 dnia pobytu na terytorium Polski w roku podatkowym i opodatkowanych zryczałtowanym podatkiem dochodowym. Jest zobowiązany do rozliczenia wyłącznie dochodu wykazanego przez płatnika na druku PIT-11.

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc, Gemius S.A.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań w związku z odwiedzaniem niniejszego serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.