POLECAMY |
||
Obywatel Ukrainy w 2019 r. przebywał w Polsce dłużej niż 183 dni. W tym czasie miał zawartą umowę zlecenia, z tytułu której płatnik (zleceniodawca) pobierał zryczałtowany podatek dochodowy w wysokości 20% (do momentu przekroczenia 183 dni), a po przekroczeniu 183 dni - zaliczkę na podatek. Zleceniobiorca nie przedłożył zleceniodawcy certyfikatu rezydencji. Po zakończeniu roku zleceniobiorca otrzyma od zleceniodawcy zarówno IFT-1R, jak i PIT-11. Czy w zeznaniu podatkowym zleceniobiorca uwzględnia przychody wykazane w PIT-11, jak i w IFT-1R?
W zeznaniu podatkowym obywatel Ukrainy powinien rozliczyć się tylko z dochodów wykazanych w PIT-11.
Stosownie do art. 3 ust. 1a updof, za osobę mającą miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (tj. polskiego rezydenta podatkowego) uważa się osobę fizyczną, która:
Użycie przez ustawodawcę spójnika "lub" przesądza, że dla uznania podatnika za polskiego rezydenta podatkowego wystarczające jest spełnienie przynajmniej jednej z dwóch wymienionych przesłanek, tj. posiadanie ośrodka interesów życiowych w Polsce lub przebywanie w Polsce dłużej niż 183 dni w roku podatkowym.
Jeżeli zleceniobiorca nie przedstawił certyfikatu rezydencji, a jego pobyt przekroczył w Polsce 183 dni w roku podatkowym (lub przed upływem tego okresu przeniósł on do Polski ośrodek interesów życiowych), to w ciągu jednego roku podatkowego był uznany najpierw za osobę niemającą miejsca zamieszkania w Polsce, a następnie po przekroczeniu 183 dni pobytu (lub po przeniesieniu do Polski ośrodka interesów życiowych) - przez pozostałą część roku podatkowego - za osobę mającą miejsce zamieszkania w Polsce.
W takim przypadku, przez część roku (do przekroczenia 183 dnia pobytu w Polsce lub po przeniesieniu do Polski ośrodka interesów życiowych) był rozliczany jak nierezydent (zgodnie z art. 29 ust. 1 pkt 1 updof), a później jak rezydent Polski (zgodnie z art. 41 ust. 1 i 1a updof). W konsekwencji po zakończeniu roku podatkowego płatnik wystawił mu dwie informacje, tj. IFT-1R za okres, w którym pobierał zryczałtowany podatek dochodowy zgodnie z art. 29 ust. 1 pkt 1 updof, i PIT-11 za okres, w którym pobierał zaliczki na podatek dochodowy zgodnie z art. 41 ust. 1 i 1a updof.
Stosownie do treści art. 45 ust. 1 updof, podatnicy są obowiązani składać urzędom skarbowym zeznanie, według ustalonego wzoru, o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) w roku podatkowym, w terminie od 15 lutego do 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym. Przy czym jeżeli nierezydent zamierza opuścić Polskę przed upływem tego terminu, zeznanie musi złożyć przed opuszczeniem Polski (art. 45 ust. 7 updof). Zeznaniem nie obejmuje się dochodów opodatkowanych zgodnie m.in. z art. 29 updof (art. 45 ust. 3 updof).
W opisanym stanie faktycznym obywatel Ukrainy nie wykazuje w składanym zeznaniu o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) w roku podatkowym kwot wypłaconych mu do 183 dnia pobytu na terytorium Polski w roku podatkowym i opodatkowanych zryczałtowanym podatkiem dochodowym. Jest zobowiązany do rozliczenia wyłącznie dochodu wykazanego przez płatnika na druku PIT-11.
|