Facebook
PIT 2019
Serce Dziecka

Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  PIT 2019  »  Odliczenia od dochodu  »   Odliczenie wpłat na IKZE

Nowa matryca stawek VAT

Nomenklatura scalona Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług www.klasyfikacje.gofin.pl  »
POLECAMY
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

Odliczenie wpłat na IKZE

Gazeta Podatkowa

Jako osoba fizyczna prowadzę indywidualnie pozarolniczą działalność gospodarczą, w której korzystam z opodatkowania według skali podatkowej. Uzyskane w 2019 r. z tego tytułu dochody rozliczę w zeznaniu PIT-36. W 2019 r. dokonywałem wpłat na indywidualne konto zabezpieczenia emerytalnego (tzw. IKZE). Czy wpłacone na ten cel kwoty mam prawo odliczyć od dochodu w zeznaniu podatkowym?

Zasady wpłacania środków pieniężnych na indywidualne konto zabezpieczenia emerytalnego (IKZE) określa ustawa o indywidualnych kontach emerytalnych oraz indywidualnych kontach zabezpieczenia emerytalnego (Dz. U. z 2019 r. poz. 1808 ze zm.). Na podstawie tej ustawy osoby fizyczne mogą oszczędzać środki pieniężne w ramach IKZE.

Z kolei w przypadku gromadzenia środków pieniężnych na IKZE na gruncie podatku dochodowego można skorzystać z prawa do preferencji podatkowej. Oszczędzający dokonane na ten cel w roku podatkowym wpłaty może w zeznaniu podatkowym odliczyć od dochodu (przychodu) do wysokości określonej w przepisach o indywidualnych kontach zabezpieczenia emerytalnego. Zgodnie z obwieszczeniem Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w sprawie wysokości kwoty wpłat na indywidualne konto zabezpieczenia emerytalnego w roku 2019 (Mon. Pol. z 2018 r. poz. 1088) limit wpłat na IKZE w 2019 r. wynosił 5.718 zł. Stąd maksymalnie taką kwotę można odliczyć w zeznaniu rocznym (oczywiście nie więcej niż kwotę dokonanych wpłat). Prawo do odliczenia od dochodu (przychodu) wpłat na IKZE przysługuje podatnikom opodatkowanym według skali podatkowej (art. 26 ust. 1 pkt 2b ustawy o pdof), podatkiem liniowym (art. 30c ust. 2 ustawy o pdof) oraz podatnikom opodatkowanym ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych (art. 11 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym ... - Dz. U. z 2019 r. poz. 43).

Zatem Czytelnik w zeznaniu PIT-36 za 2019 r. może odliczyć od dochodu kwoty faktycznie wpłacone w tym roku podatkowym na IKZE, nie więcej jednak niż 5.718 zł, o ile nie zostały odliczone od przychodu na podstawie ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym albo nie zostały zwrócone Czytelnikowi w jakiejkolwiek formie. Dokonane wpłaty na IKZE należy odpowiednio udokumentować. Zgodnie z art. 26 ust. 7 pkt 4 ustawy o pdof wysokość wydatków poniesionych w roku podatkowym z tytułu oszczędzania na IKZE należy ustalić na podstawie dokumentów stwierdzających ich poniesienie. Są to dowody wpłat zawierające w szczególności dane identyfikujące osobę dokonującą wpłaty na IKZE, odbiorcę wpłaty, jej tytuł oraz kwotę.

Przykład

Podatnik będący osobą fizyczną w 2019 r. prowadził wyłącznie indywidualną działalność gospodarczą, w której korzystał z opodatkowania według skali podatkowej. Uzyskany z tego tytułu dochód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym wyniósł 75.000 zł.

Podatnik zawarł umowę z bankiem na prowadzenie indywidualnego konta zabezpieczenia emerytalnego (IKZE). W związku z tym od stycznia do grudnia 2019 r. przekazywał co miesiąc wpłaty na IKZE w kwocie 350 zł. Łącznie wydatki na ten cel w 2019 r. zgodnie z posiadanymi przez podatnika dowodami wpłat wyniosły 4.200 zł.

Ponieważ kwota ta nie przekracza rocznego limitu wpłat na IKZE w 2019 r. wynoszącego 5.718 zł, podatnik całą kwotę wpłat na IKZE w wysokości 4.200 zł może odliczyć od dochodu w składanym zeznaniu podatkowym PIT-36 za 2019 r.

Odliczenia od dochodu - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc, Gemius S.A.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań w związku z odwiedzaniem niniejszego serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.