Facebook
PIT 2019
Serce Dziecka

Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  PIT 2019  »  Odliczenia od dochodu  »   Rozliczenie zwrotu nienależnie pobranej renty rodzinnej

Nowa matryca stawek VAT

Nomenklatura scalona Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług www.klasyfikacje.gofin.pl  »
POLECAMY
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

Rozliczenie zwrotu nienależnie pobranej renty rodzinnej

Gazeta Podatkowa

Do grudnia 2018 r. pobierałam z ZUS rentę rodzinną po zmarłym tacie. W maju 2018 r. zdałam maturę i od października 2018 r. rozpoczęłam studia wyższe. Jednak w listopadzie 2018 r. zrezygnowałam z dalszej nauki i podjęłam pracę. Nie poinformowałam o tym fakcie ZUS. Zrobiłam to dopiero w styczniu 2019 r. Tym samym za listopad i grudzień 2018 r. ZUS (decyzją z kwietnia 2019 r.) zobowiązał mnie do zwrotu nienależnie pobranej renty rodzinnej. W czerwcu i lipcu 2019 r. dokonałam przelewem zwrotu tego świadczenia w kwotach uwzględniających pobrany podatek dochodowy. Czy w zeznaniu PIT-37 za 2019 r. mam prawo do odliczenia od dochodu z pracy dokonanego w 2019 r. zwrotu do ZUS nienależnie pobranego świadczenia rentowego?

W opisanym przypadku Czytelniczka pomimo wystąpienia okoliczności powodujących ustanie prawa do renty rodzinnej w listopadzie i grudniu 2018 r. pobrała to świadczenie. W związku z tym wystąpił u niej obowiązek zwrotu nienależnie pobranego świadczenia rentowego, którego dokonała w czerwcu i lipcu 2019 r. Z przepisu art. 34 ust. 10 ustawy o pdof (Dz. U. z 2019 r. poz. 1387 ze zm.) wynika, że jeżeli podatnik dokonał zwrotu nienależnie pobranych świadczeń (w tym emerytur i rent) otrzymanych bezpośrednio z organu rentowego, a obowiązek poboru zaliczek przez ten organ trwa, to organ rentowy odejmuje od dochodu kwoty zwrotów dokonanych w roku podatkowym przy ustalaniu wysokości zaliczek oraz w rocznym obliczeniu dochodu, zamieszczając na tym rozliczeniu odpowiednie informacje.

Może jednak wystąpić sytuacja, taka jak w opisanym stanie faktycznym, że podatnik dokona zwrotu nienależnie pobranego świadczenia, gdy organ rentowy nie wypłaca mu już żadnych świadczeń, od których pobierałby jako płatnik zaliczki na podatek dochodowy. Wtedy w myśl art. 26 ust. 1 pkt 5 ustawy o pdof podatnik ma prawo samodzielnie odliczyć od dochodu kwoty dokonanych w roku podatkowym zwrotów nienależnie pobranych świadczeń, które uprzednio zwiększyły dochód podlegający opodatkowaniu, w kwotach uwzględniających pobrany podatek dochodowy, jeżeli zwroty te nie zostały potrącone przez płatnika. Aby skorzystać z takiego odliczenia, zwrot świadczenia powinien być potwierdzony dowodem wpłaty (np. przelewem).

Wobec tego w zaprezentowanej sprawie należy uznać, że Czytelniczka zwróconą do ZUS w czerwcu i lipcu 2019 r. nienależnie pobraną rentę rodzinną (za listopad i grudzień 2018 r.) w kwocie brutto (z podatkiem) ma prawo odliczyć od dochodu w zeznaniu podatkowym PIT-37 za 2019 r. Jeśli kwota dokonanego w 2019 r. zwrotu nienależnie pobranego świadczenia rentowego przekroczy wartość uzyskanego przez Czytelniczkę w 2019 r. dochodu, to pomniejszenia dochodu o taki wydatek ma prawo dokonać w najbliższych kolejno po sobie następujących 5 latach podatkowych, czyli w latach 2020-2024.

Więcej na ten temat w zasobach płatnych:

Odliczenia od dochodu - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc, Gemius S.A.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań w związku z odwiedzaniem niniejszego serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.