Facebook
PIT 2019
Serce Dziecka

Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  PIT 2019  »  Odliczenia od dochodu  »   Oszczędzanie na koncie indywidualnego zabezpieczenia emerytalnego

Nowa matryca stawek VAT

Nomenklatura scalona Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług www.klasyfikacje.gofin.pl  »
POLECAMY
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

Oszczędzanie na koncie indywidualnego zabezpieczenia emerytalnego

Przegląd Podatku Dochodowego

Podatnik w 2019 r. przystąpił do oszczędzania na koncie indywidualnego zabezpieczenia emerytalnego, które prowadzi bank. Co miesiąc na to konto przekazywał wpłaty w wysokości 400 zł. Czy od dochodu może odliczyć całą wpłaconą kwotę?

Tak, odliczeniu będzie podlegać cała wartość dokonanych wpłat, pod warunkiem, że są one prawidłowo udokumentowane.

Osoby fizyczne, które korzystają z możliwości gromadzenia środków pieniężnych w ramach indywidualnych kont zabezpieczenia emerytalnego (IKZE), w zeznaniu podatkowym mogą odliczyć dokonane wpłaty od dochodu (art. 26 ust. 1 pkt 2b updof). Przy czym wysokość odliczenia jest limitowana i w rozliczeniu za 2019 r. nie może przekroczyć kwoty 5.718 zł (Mon. Pol. z 2018 r. poz. 1088).

W opisanym przypadku łączna kwota wpłat na IKZE dokonanych przez podatnika w 2019 r. wyniosła 4.800 zł (400 zł x 12 m-cy), a więc nie przekroczyła obowiązującego w tym roku limitu. Oznacza to, że podatnik może w zeznaniu podatkowym pomniejszyć dochód o całą wartość dokonanych wpłat, a jeśli jego dochód okaże się niższy, należy ograniczyć kwotę odliczenia do wysokości tego dochodu. Nieodliczona kwota nie będzie podlegała odliczeniu w latach następnych.

Trzeba również podkreślić, że wysokość kwoty objętej odliczeniem musi być udokumentowana. Przepisy podatkowe wymagają, by dokument stwierdzający poniesienie wydatku (tu: wpłatę na IKZE) posiadał dane identyfikujące podmiot dokonujący wpłat, ich odbiorcę, tytuł wpłaty oraz kwotę. Dowód powinien również zawierać datę poniesienia wydatku, dzięki czemu możliwe będzie ustalenie roku, w którym dana wpłata może być odliczona.

Odliczenia od dochodu - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc, Gemius S.A.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań w związku z odwiedzaniem niniejszego serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.