Facebook
PIT 2021

Jak szukać?»

Uwaga: Wnioski o wyrażenie zgody na opłacenie składek na dobrowolne ubezpieczenia społeczne po terminie, dotyczące okresu sprzed 1 stycznia 2022 r., można składać do 30 czerwca 2022 r. Do 30 czerwca spółki jawne i partnerskie powinny złożyć do KRS oświadczenie o niesporządzaniu sprawozdania finansowego za 2021 r. (czytaj więcej) Do 30 czerwca 2022 r. należy sporządzić sprawozdanie finansowe za 2021 r. (czytaj więcej)
Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  PIT 2021  »  Odliczenia od podatku  »   Ulga na dzieci u podatnika korzystającego z ulgi dla młodych
POLECAMY
A A A  drukuj artykuł

Ulga na dzieci u podatnika korzystającego z ulgi dla młodych

Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych

W 2021 r. osiągnęłam przychody z umowy o pracę, które korzystały ze zwolnienia z podatku w ramach ulgi dla młodych. Nie został więc pobrany od tych dochodów podatek dochodowy. Czy mimo to w rozliczeniu rocznym za 2021 r. mogę skorzystać z ulgi na małoletnie dziecko?

Tak. Podatnik może skorzystać z ulgi na dziecko (na warunkach ustawowych).

Zasady i warunki stosowania tzw. ulgi na dzieci zostały uregulowane w art. 27f ustawy o PDOF. Na podstawie tych przepisów podatnik, który m.in. wykonywał władzę rodzicielską nad małoletnim dzieckiem, ma prawo odliczyć od podatku dochodowego obliczonego według skali podatkowej, obniżonego w pierwszej kolejności o podlegającą odliczeniu składkę na ubezpieczenie zdrowotne, kwotę przysługującej ulgi na dziecko.

W praktyce może wystąpić sytuacja, że dana osoba nie miała pobranego podatku (tu: z uwagi na zastosowanie ulgi dla młodych) albo kwota podatku była zbyt mała, aby odliczyć kwotę przysługującej ulgi na dzieci. Nie oznacza to jednak, że osoba ta nie ma możliwości skorzystania z ulgi na dzieci. Jak wynika bowiem z art. 27f ust. 8 i 9 ustawy o PDOF, jeżeli kwota przysługującego odliczenia z tytułu ulgi na dzieci jest wyższa od kwoty odliczonej w zeznaniu podatkowym, podatnikowi przysługuje kwota stanowiąca różnicę między tymi kwotami. Nie może ona jednak przekroczyć kwoty składek na ubezpieczenia społeczne oraz składek na ubezpieczenie zdrowotne w ramach limitu 7,75% podstawy wymiaru tej składki (opłaconych przez podatnika lub pobranych przez płatnika):

  • podlegających odliczeniu, pomniejszonych o składki odliczone w zeznaniu PIT-36L lub na podstawie ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym,
  • zapłaconych ze środków podatnika od przychodów zwolnionych od podatku na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 148 ustawy o PDOF (tj. w ramach ulgi dla młodych).

Inaczej mówiąc podatnik, który w roku podatkowym uzyskał przychody objęte ulgą dla młodych, od których nie został pobrany podatek dochodowy, ma prawo do "dodatkowego zwrotu" z tytułu ulgi na dzieci do wysokości składek na ubezpieczenia społeczne oraz ubezpieczenie zdrowotne, zapłaconych od ww. przychodów objętych ulgą dla młodych.

Przykład

Osoba (w wieku 25 lat) w 2021 r. osiągnęła przychody z umowy o pracę, w całości zwolnione od podatku w ramach ulgi dla młodych. Od ww. przychodów nie został pobrany podatek, natomiast zostały naliczone i potrącone składki na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne. Załóżmy, że łączna kwota ww. składek (w tym składki zdrowotnej w ramach limitu 7,75%) wyniosła 4.500 zł.

Osoba ta w 2021 r. wychowywała małoletnie dziecko, w związku z czym przysługuje jej ulga na dzieci w wysokości 1.112,04 zł. Z uwagi na to, że w zeznaniu podatkowym za 2021 r. podatek należny nie wystąpi, ww. kwotę ulgi na dziecko osoba ta może odliczyć z zapłaconych w 2021 r. ww. składek. W związku z tym, że kwota składek jest wyższa od kwoty ww. ulgi (4.500 zł > 1.112,04 zł), osoba ta w zeznaniu podatkowym PIT-37 może odliczyć całą kwotę przysługującej ulgi na dziecko (tj. 1.112,04 zł).

Więcej na ten temat w zasobach płatnych:
 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.