Facebook
PIT 2019
Serce Dziecka

Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  PIT 2019  »  Odliczenia od podatku  »   Przejęcie prawa do ulgi po zmarłym podatniku

Nowa matryca stawek VAT

Nomenklatura scalona Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług www.klasyfikacje.gofin.pl  »
POLECAMY
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

Przejęcie prawa do ulgi po zmarłym podatniku

Przegląd Podatku Dochodowego

Czy w razie śmierci podatnika uprawnionego do ulgi uczniowskiej spadkobiercy przejmują to prawo i mogą kontynuować odliczanie kwoty nierozliczonej przez zmarłego?

Generalnie przyjmuje się, że ulga przechodzi na spadkobierców podatnika, który uzyskał decyzję organu podatkowego o przyznaniu ulgi. Jednak w praktyce jej stosowanie przez spadkobierców bywa kwestionowane przez organy podatkowe, jeżeli spadkobierca nie kontynuuje działalności prowadzonej przez podatnika.

Uzyskane na podstawie decyzji organu podatkowego prawo do ulgi uczniowskiej nie wygasa z chwilą śmierci uprawnionego podatnika, gdyż może być przedmiotem sukcesji podatkowej, na zasadach określonych art. 97 Ordynacji podatkowej. Z uregulowań tego przepisu wynika, że spadkobiercy podatnika przejmują przewidziane w przepisach prawa podatkowego majątkowe prawa i obowiązki spadkodawcy. Jednak gdy na podstawie przepisów prawa podatkowego, spadkodawcy przysługiwały prawa o charakterze niemajątkowym, związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, uprawnienia te przechodzą na spadkobierców pod warunkiem dalszego prowadzenia tej działalności na ich rachunek.

Organy podatkowe choć potwierdzają, że ulga uczniowska przechodzi na spadkobierców, to jednocześnie stoją na stanowisku, że dotyczy to tylko przypadków, gdy spadkobiercy kontynuują działalność gospodarczą prowadzoną przez zmarłego podatnika. Uważają bowiem, że ulga uczniowska jest prawem o charakterze niemajątkowym. Taki pogląd prezentuje Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej m.in. w interpretacjach indywidualnych z 5 kwietnia 2018 r., nr 0113-KDIPT2-1.4011.93.2018.1.AP i z 8 lutego 2018 r., nr 0113-KDIPT2-1.4011.454.2017.2.AP.

Z taką wykładnią nie zgodził się m.in. WSA w Gliwicach w wyroku z 20 listopada 2018 r., sygn. akt I SA/Gl 653/18, na mocy którego uchylona została powołana interpretacja indywidualna z 5 kwietnia 2018 r. Sąd nie podzielił stanowiska organu, że podatniczka nie nabyła prawa do ulgi uczniowskiej przysługującej jej zmarłemu ojcu, skoro nie podjęła się kontynuowania prowadzonej przez niego działalności gospodarczej. WSA wyjaśnił, że uprawnienie do skorzystania z ulgi uczniowskiej jest prawem majątkowym i jako takie może podlegać dziedziczeniu na podstawie art. 97 § 1 Ordynacji podatkowej. Oznacza to, że w ocenie Sądu przejęcie prawa do ulgi uczniowskiej i związanej z nim możliwości obniżania podatku dochodowego przez podatniczkę, jest niezależne od tego, czy kontynuuje ona działalność gospodarczą, którą prowadził spadkodawca.

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc, Gemius S.A.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań w związku z odwiedzaniem niniejszego serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.