POLECAMY |
||
Czy w razie śmierci podatnika uprawnionego do ulgi uczniowskiej spadkobiercy przejmują to prawo i mogą kontynuować odliczanie kwoty nierozliczonej przez zmarłego?
Generalnie przyjmuje się, że ulga przechodzi na spadkobierców podatnika, który uzyskał decyzję organu podatkowego o przyznaniu ulgi. Jednak w praktyce jej stosowanie przez spadkobierców bywa kwestionowane przez organy podatkowe, jeżeli spadkobierca nie kontynuuje działalności prowadzonej przez podatnika.
Uzyskane na podstawie decyzji organu podatkowego prawo do ulgi uczniowskiej nie wygasa z chwilą śmierci uprawnionego podatnika, gdyż może być przedmiotem sukcesji podatkowej, na zasadach określonych art. 97 Ordynacji podatkowej. Z uregulowań tego przepisu wynika, że spadkobiercy podatnika przejmują przewidziane w przepisach prawa podatkowego majątkowe prawa i obowiązki spadkodawcy. Jednak gdy na podstawie przepisów prawa podatkowego, spadkodawcy przysługiwały prawa o charakterze niemajątkowym, związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, uprawnienia te przechodzą na spadkobierców pod warunkiem dalszego prowadzenia tej działalności na ich rachunek.
Organy podatkowe choć potwierdzają, że ulga uczniowska przechodzi na spadkobierców, to jednocześnie stoją na stanowisku, że dotyczy to tylko przypadków, gdy spadkobiercy kontynuują działalność gospodarczą prowadzoną przez zmarłego podatnika. Uważają bowiem, że ulga uczniowska jest prawem o charakterze niemajątkowym. Taki pogląd prezentuje Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej m.in. w interpretacjach indywidualnych z 5 kwietnia 2018 r., nr 0113-KDIPT2-1.4011.93.2018.1.AP i z 8 lutego 2018 r., nr 0113-KDIPT2-1.4011.454.2017.2.AP.
Z taką wykładnią nie zgodził się m.in. WSA w Gliwicach w wyroku z 20 listopada 2018 r., sygn. akt I SA/Gl 653/18, na mocy którego uchylona została powołana interpretacja indywidualna z 5 kwietnia 2018 r. Sąd nie podzielił stanowiska organu, że podatniczka nie nabyła prawa do ulgi uczniowskiej przysługującej jej zmarłemu ojcu, skoro nie podjęła się kontynuowania prowadzonej przez niego działalności gospodarczej. WSA wyjaśnił, że uprawnienie do skorzystania z ulgi uczniowskiej jest prawem majątkowym i jako takie może podlegać dziedziczeniu na podstawie art. 97 § 1 Ordynacji podatkowej. Oznacza to, że w ocenie Sądu przejęcie prawa do ulgi uczniowskiej i związanej z nim możliwości obniżania podatku dochodowego przez podatniczkę, jest niezależne od tego, czy kontynuuje ona działalność gospodarczą, którą prowadził spadkodawca.
|