Facebook
PIT 2019
Serce Dziecka

Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  PIT 2019  »  Odliczenia od podatku  »   Zmiana formy opodatkowania

Nowa matryca stawek VAT

Nomenklatura scalona Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług www.klasyfikacje.gofin.pl  »
POLECAMY
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

Zmiana formy opodatkowania

Przegląd Podatku Dochodowego

Czy podatnik traci prawo do ulgi uczniowskiej, stwierdzonej w drodze decyzji organu podatkowego, przy zmianie formy opodatkowania prowadzonej działalności gospodarczej?

Nie. Ulgi uczniowskiej nie można wprawdzie odliczać od podatku liniowego, ale przejście na tę formę opodatkowania nie oznacza utraty prawa do ulgi.

Ulga uczniowska przysługiwała osobom fizycznym prowadzącym działalność gospodarczą, w tym również w formie m.in. spółki prawa cywilnego, uprawnionym na mocy odrębnych przepisów do szkolenia uczniów i zatrudniającym w ramach prowadzonej działalności pracowników w celu przygotowania zawodowego. Przysługiwała ona także, w przypadku gdy uprawnionym do szkolenia uczniów był przynajmniej jeden ze wspólników lub pracownik osoby (spółki) prowadzącej działalność gospodarczą. Ulga ta była realizowana poprzez obniżenie podatku dochodowego obliczonego według skali podatkowej lub ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

W ramach praw nabytych odliczenia ulgi uczniowskiej mogą dokonywać podatnicy, którzy:

  • nabyli prawo do jej stosowania przed 1 stycznia 2004 r., a ustalone kwoty odliczenia nie znalazły pokrycia w podatku dochodowym obliczonym za lata poprzedzające rok 2004,
     
  • przed 1 stycznia 2004 r. zawarli z uczniami lub szkołami właściwe umowy i rozpoczęli praktyczną naukę zawodu lub szkolenie w celu przygotowania zawodowego nie później niż w roku szkolnym 2003/2004.

Prawo do dokonywania tych odliczeń przysługuje na zasadach określonych w uchylonych przepisach art. 27c updof oraz art. 53 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, w brzmieniu obowiązującym do końca 2003 r. Ulga może być stosowana poprzez obniżenie podatku opłacanego na zasadach określonych:

  • w art. 27 updof, tj. według skali podatkowej, albo
     
  • w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym, tj. w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych lub karty podatkowej.

Tak wynika odpowiednio z art. 13 ust. 4 i art. 4 ust. 4 powołanych na wstępie ustaw z dnia 12 listopada 2003 r. Wykluczono natomiast możliwość realizowania ulgi poprzez jej odliczanie od podatku liniowego, o czym wprost stanowi art. 20 pkt 1 powołanej na wstępie jako pierwsza ustawy z dnia 12 listopada 2003 r.

Reasumując, przy zmianie formy opodatkowania działalności gospodarczej na podatek liniowy, podatnik uprawniony do kontynuowania ulgi uczniowskiej nie będzie mógł obniżać podatku liniowego o kwotę tej ulgi. Zachowa jednak prawo do odliczania ulgi od ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, karty podatkowej oraz podatku obliczanego według skali podatkowej.

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc, Gemius S.A.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań w związku z odwiedzaniem niniejszego serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.