Facebook
PIT 2019
Serce Dziecka

Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  PIT 2019  »  Odliczenia od podatku  »   Odliczenie składki zdrowotnej w różnych zeznaniach podatkowych

Nowa matryca stawek VAT

Nomenklatura scalona Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług www.klasyfikacje.gofin.pl  »
POLECAMY
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

Odliczenie składki zdrowotnej w różnych zeznaniach podatkowych

Gazeta Podatkowa

W 2019 r. uzyskałem dochody z pracy na etacie. Oprócz tego prowadziłem jednoosobową działalność gospodarczą korzystając z opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. W zeznaniu podatkowym PIT-28 za 2019 r. ze względu na zbyt niską kwotę ryczałtu nie odliczę od tego podatku pełnej kwoty zapłaconych składek na ubezpieczenie zdrowotne. Czy kwotę składek zdrowotnych nieuwzględnionych w zeznaniu PIT-28 za 2019 r. będę mógł odliczyć od podatku w PIT-37?

Przedsiębiorcy korzystający z opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych mają możliwość obniżenia ryczałtu o kwotę zapłaconej składki na ubezpieczenie zdrowotne, o której mowa w art. 27b ust. 1 ustawy o pdof, pod warunkiem że nie została odliczona od podatku dochodowego. Tak wynika z art. 13 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym... (Dz. U. z 2019 r. poz. 43). Odliczenie od podatku kwoty zapłaconej składki na ubezpieczenie zdrowotne przysługuje w wysokości nieprzekraczającej 7,75% podstawy jej wymiaru (art. 27b ust. 1 i 2 ustawy o pdof).

Przepisy ustawy o pdof nie ograniczają prawa do odliczenia składek na ubezpieczenie zdrowotne opłacanych z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej od podatku obliczonego od dochodów z innego źródła. Zatem w opisanym stanie faktycznym nic nie stoi na przeszkodzie, aby Czytelnik w zeznaniu PIT-37 od podatku obliczonego od wykazanych w nim dochodów mógł odliczyć kwotę składek zdrowotnych opłaconych w 2019 r. z tytułu działalności gospodarczej w części nieodliczonej od ryczałtu ewidencjonowanego w PIT-28. Musi jednak pamiętać, że suma odliczeń od podatku i ryczałtu kwot opłaconych składek na ubezpieczenie zdrowotne nie może przekroczyć kwoty faktycznie dokonanej wpłaty i wysokości 7,75% podstawy ich wymiaru.

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc, Gemius S.A.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań w związku z odwiedzaniem niniejszego serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.