Facebook
PIT 2021

Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  PIT 2021  »  Odliczenia od podatku  »   Dochody rodziców wychowujących jedno dziecko a ulga prorodzinna
POLECAMY
A A A  drukuj artykuł

Dochody rodziców wychowujących jedno dziecko a ulga prorodzinna

Gazeta Podatkowa

Prowadzę działalność, w ramach której osiągam dochody opodatkowane według skali podatkowej. Moja małżonka nie pracuje i w 2021 r. nie uzyskała żadnych dochodów. W 2021 r. wychowujemy jedną małoletnią córkę. W zeznaniu za 2021 r., w którym wspólnie się rozliczymy, chcemy skorzystać z ulgi prorodzinnej. Czy dla ustalenia kwoty dochodu uprawniającego nas do skorzystania z tej ulgi powinniśmy pomniejszyć uzyskany w 2021 r. dochód o podlegające odliczeniu składki na ubezpieczenia społeczne?

TAK. Podatnik ma prawo odliczyć od podatku dochodowego za 2021 r. obliczonego według skali podatkowej kwotę ulgi prorodzinnej na każde małoletnie dziecko, w stosunku do którego w roku podatkowym wykonywał władzę rodzicielską. Kwota odliczenia za każdy miesiąc kalendarzowy roku podatkowego w przypadku jednego małoletniego dziecka wynosi 92,67 zł.

Z tym że podatnik pozostający przez cały rok podatkowy w związku małżeńskim i wykonujący władzę rodzicielską w stosunku do jednego małoletniego dziecka może skorzystać z tej ulgi, pod warunkiem że roczne dochody jego i jego małżonka nie przekroczyły w roku podatkowym kwoty 112.000 zł. Jak wynika z art. 27f ust. 2a ustawy o pdof, w limicie tych dochodów uwzględnia się uzyskane łącznie w roku podatkowym dochody opodatkowane według skali podatkowej, dochody określone w art. 30b ustawy o pdof oraz dochody opodatkowane tzw. podatkiem liniowym (art. 30c ustawy o pdof). Ponadto przepis ten stanowi, że dochody te pomniejsza się o podlegające odliczeniu krajowe i zagraniczne składki na ubezpieczenia społeczne, o których mowa w art. 26 ust. 1 pkt 2 i 2a ustawy o pdof.

Wobec tego Czytelnik ustali dochody uprawniające go do skorzystania z prawa do ulgi prorodzinnej z tytułu wykonywania w 2021 r. władzy rodzicielskiej w stosunku do jednego małoletniego dziecka zgodnie z art. 27f ust. 2 ustawy o pdof. W limicie tym uwzględni łączną kwotę dochodów opodatkowanych według skali podatkowej uzyskanych ze źródła, jakim jest pozarolnicza działalność gospodarcza pomniejszoną o podlegające odliczeniu składki na ubezpieczenia społeczne. Do odliczenia ulgi prorodzinnej we wspólnym zeznaniu rocznym rodzice będą mieli prawo, pod warunkiem że kwota dochodów po pomniejszeniu o składki na ubezpieczenia społeczne nie przekroczy w 2021 r. wartości 112.000 zł.

Więcej na ten temat w zasobach płatnych:
 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.