Facebook
PIT 2019
Serce Dziecka

Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  PIT 2019  »  Odliczenia od podatku  »   Ulga na dziecko kończące naukę w trakcie roku

Nowa matryca stawek VAT

Nomenklatura scalona Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług www.klasyfikacje.gofin.pl  »
POLECAMY
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

Ulga na dziecko kończące naukę w trakcie roku

Gazeta Podatkowa

Moja córka w listopadzie 2019 r. ukończyła 18 lat, a w czerwcu zakończyła naukę w szkole średniej i nie kontynuuje edukacji. Nie podjęła też pracy. Za jaki okres w tej sytuacji przysługuje mi jako matce w stosunku do niej ulga prorodzinna w rozliczeniu za 2019 r.?

Zakończenie w trakcie roku podatkowego nauki przez dziecko niepełnoletnie, które w tym samym roku uzyskuje pełnoletność, nie powoduje po stronie rodzica utraty prawa do tzw. ulgi na dziecko za cały rok. Jednocześnie jednak nie ma on prawa do skorzystania z tego odliczenia od podatku za wszystkie 12 miesięcy.

Z art. 27f ustawy o pdof wynika, że prawo do omawianej ulgi, po spełnieniu pozostałych przewidzianych w tym przepisie warunków, mają m.in. rodzice uzyskujący dochody opodatkowane według skali podatkowej, wykonujący w stosunku do małoletniego dziecka władzę rodzicielską. Z kolei z art. 92 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego wynika, że dziecko pozostaje pod władzą rodzicielską aż do pełnoletności.

Jednocześnie jednak rodzic nie ma prawa do skorzystania z odliczenia od podatku ulgi prorodzinnej, gdy do małoletniego dziecka mają zastosowanie przepisy art. 30c ustawy o pdof (tj. opodatkowanie podatkiem liniowym), ustawy o podatku tonażowym, ustawy o aktywizacji przemysłu okrętowego lub przemysłów komplementarnych albo ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Przy czym ten ostatni warunek nie dotyczy przychodów z najmu prywatnego opodatkowanych ryczałtem ewidencjonowanym.

Wobec powyższego w sytuacji opisanej w pytaniu, pomimo że córka Czytelniczki zakończyła edukację w czerwcu 2019 r., jako osoba niepełnoletnia pozostawała ona pod władzą rodzicielską do listopada 2019 r, czyli miesiąca, w którym ukończyła 18 lat. W takim przypadku, jeżeli pytająca osiąga w 2019 r. dochody opodatkowane według skali podatkowej i jednocześnie obie (matka i córka) spełniają wszystkie pozostałe wymagania ustawowe określone w art. 27f ustawy o pdof, może ona jako rodzic skorzystać w zeznaniu podatkowym za 2019 r. z tzw. ulgi na dzieci za 11 miesięcy tego roku.

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc, Gemius S.A.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań w związku z odwiedzaniem niniejszego serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.