Facebook
PIT 2021

Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  PIT 2021  »  Pozostałe zagadnienia  »   Obowiązek złożenia PIT-28 przy zawieszonej działalności
POLECAMY
A A A  drukuj artykuł

Obowiązek złożenia PIT-28 przy zawieszonej działalności

Gazeta Podatkowa

Od wielu lat przychody z działalności gospodarczej opodatkowuję ryczałtem ewidencjonowanym. W okresie od stycznia do połowy marca 2021 r. nie osiągnąłem żadnych przychodów z tego źródła, a 16 marca zawiesiłem działalność i miałem ją zawieszoną aż do 31 grudnia 2021 r. W trakcie zawieszenia też nie osiągnąłem żadnych bieżących przychodów firmowych. Czy w tej sytuacji powinienem złożyć PIT-28 za 2021 r.?

TAK. Przedsiębiorca opłacający w prowadzonej działalności gospodarczej ryczałt od przychodów ewidencjonowanych może zawiesić wykonywanie tej działalności na podstawie przepisów dotyczących zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej. Wówczas zwolniony jest z obowiązku zapłaty podatku w terminach i na zasadach określonych w art. 21 ust. 1 i ust. 1a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym... (Dz. U. z 2021 r. poz. 1993 ze zm.) za okres objęty zawieszeniem (art. 21 ust. 1d tej ustawy).

W trakcie zawieszenia działalności ryczałtowiec co prawda nie może wykonywać działalności gospodarczej i osiągać z niej bieżących przychodów, jednak nadal uprawniony jest do zbywania własnych środków trwałych i wyposażenia oraz uzyskiwania przychodów finansowych, także z działalności prowadzonej przed zawieszeniem. W efekcie samo zawieszenie nie wyklucza osiągania przez ryczałtowca innych przychodów, ale ze względu na to zawieszenie nie są one opodatkowane na bieżąco.

W sytuacji gdy do wznowienia działalności dochodzi w ostatnim miesiącu roku podatkowego, w którym nastąpiło jej zawieszenie, ryczałt dotyczący okresu zawieszenia w danym roku trzeba obliczyć i wpłacić w terminie od dnia 15 lutego do końca lutego roku następującego po roku podatkowym (za 2021 r. do 28 lutego 2022 r.). W tym samym terminie ryczałt muszą wpłacić podatnicy rozliczający się kwartalnie, jeżeli wznowienie wykonywania działalności gospodarczej następuje u nich w ostatnim kwartale roku podatkowego.


Wskaźniki przydatne w sporządzaniu zeznań rocznych dostępne są w serwisie www.wskazniki.gofin.pl.


Żaden przepis ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym nie zwalnia ryczałtowców z obowiązku składania zeznań rocznych za okres zawieszenia. Stąd Czytelnik powinien złożyć PIT-28 za 2021 r. i ewentualnie wykazać w nim wszystkie przychody z działalności gospodarczej opodatkowanej ryczałtem ewidencjonowanym, w tym uzyskanych w okresie zawieszenia - o ile takie osiągnął.

Więcej na ten temat w zasobach płatnych:
 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.