Facebook
PIT 2019
Serce Dziecka

Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  PIT 2019  »  Pozostałe zagadnienia  »   Zawieszona działalność w zeznaniu rocznym

Nowa matryca stawek VAT

Nomenklatura scalona Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług www.klasyfikacje.gofin.pl  »
POLECAMY
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

Zawieszona działalność w zeznaniu rocznym

Gazeta Podatkowa

W indywidualnej działalności gospodarczej opodatkowanej według skali podatkowej przez cały 2019 r. korzystałem z jej zawieszenia. Wznowię ją dopiero w marcu 2020 r. Czy w tej sytuacji zobowiązany jestem złożyć roczne zeznanie podatkowe za 2019 r.?

Ustawodawca na okres zawieszenia działalności gospodarczej na podstawie przepisów dotyczących jej zawieszenia w art. 44 ust. 10 ustawy o pdof, zwolnił przedsiębiorców z opłacania zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych. To nie oznacza jednak braku obowiązku dokonania rozliczenia w zeznaniu rocznym. Zawieszenie działalności nie wyklucza bowiem zupełnie osiągania przez przedsiębiorcę przychodów z tego źródła.

W okresie zawieszenia działalności przedsiębiorca nie ma prawa wykonywać działalności gospodarczej i osiągać z niej bieżących przychodów. Jednocześnie może w tym okresie uzyskiwać przychody ze zbycia własnych środków trwałych i wyposażenia oraz przychody finansowe, jak również przychody z działalności prowadzonej przed zawieszeniem. Jednak w związku z brakiem obowiązku dokonywania w tym okresie wpłat zaliczek na pdof przychody te nie są opodatkowane na bieżąco. Do opłacania zaliczek według zasad dla nich właściwych przedsiębiorcy wracają po zakończeniu okresu zawieszenia działalności gospodarczej.

Ustawa o pdof zobowiązuje przedsiębiorców do wywiązywania się z szeregu obowiązków wobec urzędu skarbowego. Pośród nich w art. 45 ust. 1 i 1a tej ustawy jest obowiązek składania w urzędzie skarbowym zeznania podatkowego według ustalonego wzoru (dla przedsiębiorców korzystających z zasad ogólnych jest to PIT-36 - dla skali podatkowej lub PIT-36L - dla podatku liniowego) o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) w roku podatkowym. Ustawodawca, zwalniając podatników opodatkowanych na zasadach ogólnych z płacenia miesięcznych, uproszczonych lub kwartalnych zaliczek na podatek w okresie objętym zawieszeniem, nie zwolnił ich jednak ze wskazanego w powołanych przepisach obowiązku składania zeznań rocznych. W efekcie Czytelnik realizując ten obowiązek - z uwagi na wybrany w ramach zasad ogólnych sposób opodatkowania, czyli skalę podatkową - powinien sporządzić i złożyć roczne zeznanie podatkowe PIT-36 za 2019 r. Wykaże w nim wszystkie przychody z działalności gospodarczej opodatkowane w wybrany przez siebie sposób, uzyskane w okresie zawieszenia - o ile takie osiągnął oraz wszystkie koszty poniesione w 2019 r. w związku z tą działalnością gospodarczą.

Obowiązek złożenia rocznego zeznania odnosi się również do podatników z zawieszoną działalnością, którzy w okresie zawieszenia nie osiągnęli żadnych przychodów firmowych oraz nie ponosili w tym okresie żadnych wydatków zaliczanych do kosztów uzyskania przychodów. Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych nie uzależnia bowiem obowiązku złożenia rocznego zeznania od zaistnienia takich okoliczności. Dlatego Czytelnik także w takim przypadku zobowiązany będzie rozliczyć działalność gospodarczą składając za 2019 r. tzw. zerowy PIT roczny.

Pozostałe zagadnienia - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc, Gemius S.A.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań w związku z odwiedzaniem niniejszego serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.