Facebook
PIT 2019
Serce Dziecka

Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  PIT 2019  »  Pozostałe zagadnienia  »   Opodatkowanie odpłatnego zbycia mieszkania nabytego w części w darowiźnie

Nowa matryca stawek VAT

Nomenklatura scalona Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług www.klasyfikacje.gofin.pl  »
POLECAMY
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

Opodatkowanie odpłatnego zbycia mieszkania nabytego w części w darowiźnie

Gazeta Podatkowa

W 2010 r. jako osoba prywatna nabyłam wraz z rodzicami na współwłasność mieszkanie za kwotę 280.000 zł w udziałach po 1/2. Rodzice w 2017 r. przekazali mi w darowiźnie swój udział we współwłasności tego mieszkania. Notariusz nie pobrał z tego tytułu podatku od spadków i darowizn. W 2019 r. mieszkanie to sprzedałam za 430.000 zł. W tym samym roku za pieniądze z tej sprzedaży nabyłam lokal mieszkalny za 200.000 zł. W okresie trzech lat, licząc od końca 2019 r., całą kwotę przychodu ze sprzedaży mieszkania zamierzam wydatkować na własne cele mieszkaniowe. Czy w takiej sytuacji mam obowiązek złożyć zeznanie PIT-39 za 2019 r. i zapłacić podatek dochodowy? Zaznaczam, że zbyta nieruchomość nie była amortyzowana.

Czytelniczka uzyskała przychód z odpłatnego zbycia, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) ustawy o pdof z tytułu sprzedaży w 2019 r. 50% udziału w mieszkaniu, który został jej darowany przez rodziców w 2017 r. Odpłatne zbycie tej części nieruchomości nie nastąpiło w ramach prowadzonej działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie. W odniesieniu do sprzedaży 50% udziału we własności mieszkania nabytego przez Czytelniczkę w 2010 r. przychód z odpłatnego zbycia, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) ustawy o pdof nie powstał z uwagi na upływ wskazanego pięcioletniego okresu.

Sprzedaż udziału w mieszkaniu nabytego w darowiźnie w 2017 r. podlega opodatkowaniu 19% podatkiem dochodowym liczonym od dochodu. W myśl art. 30e ust. 2 ustawy o pdof dochód stanowi różnica pomiędzy przychodem z odpłatnego zbycia nieruchomości lub praw majątkowych a kosztami uzyskania przychodów (art. 22 ust. 6c i 6d ustawy o pdof), powiększona o sumę odpisów amortyzacyjnych, dokonanych od zbywanych nieruchomości i praw. Przychodem jest wartość wyrażona w cenie określonej w umowie pomniejszona o koszty odpłatnego zbycia (np. opłaty notarialne, koszty pośrednictwa). U Czytelniczki przychód stanowi 50% ceny wynikającej z umowy pomniejszonej o ewentualne koszty odpłatnego zbycia. Ponieważ omawiana nieruchomość została nabyta nieodpłatnie w formie darowizny, od której Czytelniczka nie miała obowiązku zapłaty podatku od spadków i darowizn, w kosztach uzyskania przychodów uwzględni jedynie udokumentowane nakłady, które zwiększyły wartość nabytej w drodze darowizny części nieruchomości, poniesione w czasie jej posiadania (art. 22 ust. 6d ustawy o pdof).

Ustalony ze sprzedaży części nieruchomości dochód może być wolny od podatku dochodowego na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o pdof. Według tego przepisu wolny od podatku jest dochód z odpłatnego zbycia m.in. nieruchomości w wysokości, która odpowiada iloczynowi tego dochodu i udziału wydatków poniesionych na własne cele mieszkaniowe w przychodzie z odpłatnego zbycia nieruchomości. Dla skorzystania z tego zwolnienia w przypadku nieruchomości zbywanych do końca 2019 r. konieczne jest to, aby nie później niż w okresie trzech lat od końca roku podatkowego, kiedy nastąpiło odpłatne zbycie, uzyskany przychód został wydatkowany na własne cele mieszkaniowe, o których mowa w art. 21 ust. 25 ustawy o pdof. Jak wynika z opisanej sprawy Czytelniczka całość przychodu z odpłatnego zbycia części nieruchomości zamierza przeznaczyć na własne cele mieszkaniowe (w 2019 r. część tego przychodu przeznaczyła na nabycie lokalu mieszkalnego). Stąd dochód uzyskany z tego tytułu będzie w całości wolny od podatku dochodowego. Jednak przychód z odpłatnego zbycia części nieruchomości, koszty uzyskania przychodów oraz dochód i dochód zwolniony z podatku ma obowiązek rozliczyć w zeznaniu PIT-39 za 2019 r., które powinna złożyć w urzędzie skarbowym w terminie od 15 lutego do 30 kwietnia 2020 r.

 

Więcej na ten temat w zasobach płatnych:

Pozostałe zagadnienia - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc, Gemius S.A.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań w związku z odwiedzaniem niniejszego serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.