POLECAMY |
||
W 2020 r. dokonałem darowizny na rzecz szkoły publicznej z przeznaczeniem na wsparcie kształcenia zawodowego. Darowizna miała formę pieniężną. Czy w zeznaniu PIT-28 będę mógł skorzystać z odliczenia od przychodu takiej darowizny?
Wprawdzie w PIT-28 za 2020 r. jest możliwe odliczanie darowizn na cele kształcenia zawodowego, ale nie dotyczy to darowizn w formie pieniężnej.
W przypadku podatników stosujących opodatkowanie ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, prawną podstawę dokonywania odliczeń od przychodów stanowi art. 11 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. z 2020 r. poz. 1905). Wskazuje on, że podatnicy, o których mowa mogą odliczać m.in. wydatki określone w art. 26 ust. 1 updof, pod warunkiem, że wydatki te nie zostały odliczone od dochodu lub nie zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodów na podstawie przepisów ustawy o PIT.
Od 2020 r. w katalogu wydatków zawartym we wskazanym przepisie wymienione są m.in. darowizny przekazane na cele kształcenia zawodowego. Przepisy określają również szczególne warunki, od których spełnienia uzależnione jest prawo do skorzystania z odliczenia takich darowizn.
W pierwszej kolejności należy mieć na uwadze, że prawo do odliczenia darowizny na cele kształcenia zawodowego przysługuje wyłącznie podatnikom, którzy osiągają przychody z działalności gospodarczej (art. 26 ust. 6eb updof). Jeśli natomiast chodzi o samą darowiznę, to:
1) jej celem musi być wsparcie kształcenia zawodowego,
2) obdarowanymi muszą być:
3) przedmiotem darowizny muszą być materiały dydaktyczne lub środki trwałe, które są kompletne, zdatne do użytku oraz nie starsze niż 12 lat (art. 26 ust. 6ea updof).
Wysokość kwoty odliczenia ustala się na podstawie dowodu, z którego wynikają dane identyfikujące darczyńcę darowizny i wartość przekazanej darowizny. Dodatkowo darczyńca musi posiadać oświadczenie obdarowanego o przyjęciu darowizny. Tak wynika z art. 26 ust. 7 pkt 2 updof.
Odnosząc te regulacje do sytuacji opisanej w pytaniu, należy zauważyć, że już sam fakt, iż podatnik przekazał darowiznę w formie pieniężnej, oznacza brak podstaw do skorzystania z omówionej ulgi podatkowej. Uzupełniająco dodajmy, że jeżeli organem założycielskim i prowadzącym szkołę publiczną, którą podatnik obdarował, jest jednostka samorządu terytorialnego, to nie będzie on mógł skorzystać również z odliczenia z tytułu darowizn na realizację działań społecznie użytecznych (tj. z zakresu działalności pożytku publicznego), o których mowa w art. 26 ust. 1 pkt 9 lit. a updof. Jednostki samorządu terytorialnego są bowiem jednostkami sektora finansów publicznych. Tym samym szkoły prowadzone przez takie jednostki nie są organizacjami pozarządowymi pożytku publicznego, o których mowa w art. 3 ust. 2 i 3 ustawy o działalności pożytku publicznego i wolontariacie. W rezultacie darowizna dla takiej szkoły nie podlega odliczeniu od dochodu z uwagi na niespełnienie warunków określonych w ustawie o PIT.
|