POLECAMY |
||
Przez wiele lat mieszkałem i pracowałem w Niemczech. Po przejściu na emeryturę przeprowadziłem się na stałe do Polski. W Niemczech nadal posiadam swoje konto i z tego tytułu mam dochody w postaci odsetek. Czy dochody z tytułu uzyskanych na terenie Niemiec odsetek są opodatkowane w Polsce?
Dochody z odsetek bankowych są w Polsce opodatkowane zryczałtowanym podatkiem dochodowym przy zastosowaniu metody odliczenia proporcjonalnego.
Stosownie do art. 3 ust. 1 updof, osoby fizyczne, jeżeli mają miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów (przychodów) bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów (nieograniczony obowiązek podatkowy). Jednocześnie w myśl postanowień art. 4a updof, powołany przepis stosuje się z uwzględnieniem umów w sprawie unikania podwójnego opodatkowania, których stroną jest Rzeczpospolita Polska. Oznacza to, że przychody uzyskane przez podatnika będącego polskim rezydentem z tytułu odsetek od oszczędności zgromadzonych na koncie bankowym w Niemczech, co do zasady, będą podlegały opodatkowaniu w Polsce, chyba że umowa między Rzecząpospolitą Polską a Republiką Federalną Niemiec w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i od majątku (Dz. U. z 2005 r. nr 12, poz. 90) będzie stanowić inaczej.
Stosownie do art. 11 ust. 1 umowy, odsetki, które powstają w umawiającym się państwie (w tym przypadku w Niemczech) i są wypłacane osobie mającej miejsce zamieszkania lub siedzibę w drugim umawiającym się państwie (w omawianym przypadku w Polsce), mogą być opodatkowane w tym drugim państwie (tu: w Polsce). W Polsce dochody z odsetek uzyskanych w Niemczech będą opodatkowane z zastosowaniem metody unikania podwójnego opodatkowania. Metoda unikania podwójnego opodatkowania z tytułu odsetek jest zawarta w art. 24 ust. 2 lit. b umowy. Jest to metoda proporcjonalnego odliczenia. Polega ona na tym, że jeżeli osoba mająca miejsce zamieszkania w Polsce osiąga dochód, który zgodnie z postanowieniami tej umowy może być opodatkowany w Niemczech, to Polska zezwoli na odliczenie od podatku od dochodu tej osoby kwoty równej podatkowi od dochodu zapłaconemu w Niemczech. Jednakże takie odliczenie nie może przekroczyć tej części podatku, jaka została obliczona przed dokonaniem odliczenia i który odpowiada tej części dochodu, która została osiągnięta w Niemczech.
Zgodnie z ustawą o PIT odsetki od wkładów oszczędnościowych i środków na rachunkach bankowych lub w innych formach oszczędzania, przechowywania lub inwestowania, z wyjątkiem środków pieniężnych związanych z wykonywaną działalnością gospodarczą, uznaje się za przychody z kapitałów pieniężnych (art. 17 ust. 1 pkt 2 updof).
Od przychodów uzyskanych z odsetek, na mocy art. 30a ust. 1 pkt 3 oraz ust. 6 updof, pobiera się 19% zryczałtowany podatek dochodowy bez pomniejszenia przychodu o koszty uzyskania. Dochodu (przychodu) z odsetek nie łączy się z dochodami opodatkowanymi według skali podatkowej (art. 30a ust. 7 updof).
Od polskiego podatku dochodowego, podatnicy mogą odliczyć podatek zapłacony z omawianego tytułu za granicą, jednak odliczenie to nie może przekroczyć kwoty podatku obliczonego od tych przychodów (dochodów) przy zastosowaniu stawki 19%. Tak wynika z art. 30a ust. 9 updof.
Kwoty zryczałtowanego podatku obliczonego od wymienionych dochodów (przychodów) oraz kwotę podatku zapłaconego za granicą (do wysokości limitu określonego w art. 30a ust. 9 updof) trzeba wykazać w zeznaniu podatkowym, składanym w terminie od 15 lutego do 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym (art. 30a ust. 11 updof).
W zależności od zasad opodatkowania pozostałych dochodów osiągniętych przez podatnika w roku podatkowym kwotę zryczałtowanego podatku obliczonego od zagranicznych dochodów (przychodów) z kapitałów pieniężnych oraz kwotę podatku zapłaconego za granicą (do wysokości limitu określonego w art. 30a ust. 9 updof), podatnik jest obowiązany wykazać odpowiednio w zeznaniu dotyczącym dochodów:
1) opodatkowanych według skali podatkowej, tj. w PIT-36 - w części zatytułowanej "Kwota do zapłaty/nadpłata/łączna kwota zwrotu", lub
2) opodatkowanych podatkiem liniowym, tj. PIT-36L - w części zatytułowanej "Kwota do zapłaty/nadpłata", lub
3) kapitałowych, tj. PIT-38 - w części zatytułowanej "Kwota do zapłaty", lub
4) z odpłatnego zbycia nieruchomości, tj. PIT-39 - w części zatytułowanej "Kwota do zapłaty".
Podatnik nie wypełnia przy tym załącznika PIT/ZG.
W zeznaniach nie wykazuje się uzyskanego przychodu (dochodu) tylko polski zryczałtowany podatek oraz daninę zapłaconą za granicą (do wysokości wspomnianego limitu).
|