POLECAMY |
||
Podatniczka opiekuje się matką, która jest osobą niepełnosprawną niezdolną do samodzielnej egzystencji. Emerytura matki nie wystarcza na zaspokojenie jej potrzeb życiowych oraz związanych z rehabilitacją, w związku z czym podatniczka utrzymuje matkę. Czy podatniczce jako opiekunowi prawnemu przysługuje prawo do preferencyjnego opodatkowania dochodów?
Nie, przepisy podatkowe nie dają takiej możliwości osobom będącym opiekunami prawnymi swoich rodziców.
Na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych możliwe jest m.in. preferencyjne opodatkowanie dochodów, polegające na ustaleniu podatku dochodowego w podwójnej wysokości podatku obliczonego zgodnie z art. 27 updof, od połowy uzyskanego dochodu. Z tej preferencji mogą korzystać:
1) małżonkowie, pozostający w związku małżeńskim przez cały rok podatkowy, między którymi istniała przez cały rok podatkowy wspólność majątkowa,
2) wdowy lub wdowcy, gdy ich małżonek zmarł w trakcie roku podatkowego lub po zakończeniu roku podatkowego przed złożeniem zeznania podatkowego,
3) rodzice lub opiekunowie prawni, będący stanu wolnego (panny, kawalerowie, wdowy, wdowcy, rozwódki, rozwodnicy), albo pozostający w związku małżeńskim, gdy orzeczono separację albo jeżeli małżonek został pozbawiony praw rodzicielskich lub odbywa karę pozbawienia wolności.
Przy czym podatnicy wymienieni w ostatniej grupie mogą korzystać z preferencyjnego opodatkowania dochodów, o ile w roku podatkowym samotnie wychowywali dzieci:
Ze stanu faktycznego przedstawionego w pytaniu wynika, że podatniczka wprawdzie jest opiekunem prawnym, ale nie dziecka, o którym mowa w art. 6 ust. 4 updof, lecz niepełnosprawnej matki. Zatem nie należy do żadnej z kategorii osób, które zostały upoważnione do korzystania z preferencyjnego opodatkowania dochodów.
Dodajmy, że takie stanowisko w podobnej sprawie wyraził Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z 11 października 2018 r., nr 0114-KDIP3-3.4011.385.2018.1.MP. Odnosząc się do sytuacji podatniczki utrzymującej niepełnosprawnego rodzica, organ podatkowy stwierdził, że: "(...) przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie przewidują możliwości wspólnego rozliczenia dochodów podatnika wspólnie ze swoim rodzicem. Fakt, że rodzic jest niedołężny z racji podeszłego wieku i wymaga ciągłej opieki, co wiąże się z wysokimi kosztami, nie jest wystarczającą przesłanką do zastosowania wspólnego rozliczenia".
|