Facebook
PIT 2021

Jak szukać?»

Uwaga: Wnioski o wyrażenie zgody na opłacenie składek na dobrowolne ubezpieczenia społeczne po terminie, dotyczące okresu sprzed 1 stycznia 2022 r., można składać do 30 czerwca 2022 r. Do 30 czerwca spółki jawne i partnerskie powinny złożyć do KRS oświadczenie o niesporządzaniu sprawozdania finansowego za 2021 r. (czytaj więcej) Do 30 czerwca 2022 r. należy sporządzić sprawozdanie finansowe za 2021 r. (czytaj więcej)
Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  PIT 2021  »  Przychody i koszty  »   Koszty pracownicze w zeznaniu
POLECAMY
A A A  drukuj artykuł

Koszty pracownicze w zeznaniu

Gazeta Podatkowa nr 29 (1904) z dnia 11.04.2022
Agata Cieśla

W 2021 r. uzyskiwałam wyłącznie dochody z pracy. Jednak w połowie września 2021 r. przeprowadziłam się do innej miejscowości i zmieniłam zakład pracy. Przy wypłacie wynagrodzenia za wrzesień, obliczając zaliczki na podatek, obaj pracodawcy zastosowali mi koszty uzyskania przychodów w kwocie 250 zł. Czy w zeznaniu rocznym powinnam ująć koszty za ten miesiąc tylko raz, czy w faktycznej kwocie zastosowanej przez obydwu pracodawców?

Zakłady pracy będące płatnikami pdof zobowiązane są do obliczania i poboru zaliczki na ten podatek od osób, które uzyskują od nich przychody ze stosunku pracy. Zaliczka ta jest obliczana i pobierana od dochodu, który wyznaczają przychody ze stosunku pracy, o których mowa w art. 12 ustawy o pdof, oraz zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego wypłacane przez pracodawcę, po pomniejszeniu ich m.in. o miesięczne koszty uzyskania przychodów.

Tzw. koszty pracownicze w 2021 r. miał obowiązek stosować do wypłacanego wynagrodzenia za pracę każdy zakład pracy bez względu na to, czy dany pracownik w tym samym miesiącu pozostawał w stosunku pracy również z innym pracodawcą. Stąd gdy Czytelniczka w jednym miesiącu miała zawarte dwie umowy o pracę z różnymi pracodawcami, do każdej z nich mają zastosowanie koszty uzyskania przychodów.

Jednak w skali roku koszty pracownicze dla uzyskujących przychody z tytułu więcej niż jednego stosunku pracy są limitowane. W rozliczeniu za 2021 r. nie mogą one łącznie przekroczyć w roku podatkowym kwoty 4.500 zł.

Z uwagi na to, że Czytelniczka tylko w jednym miesiącu 2021 r. była zatrudniona w dwóch zakładach pracy, w zeznaniu wykaże roczne koszty w łącznej wysokości 3.250 zł, tj.: 8 × 250 zł za miesiące I-VIII + 5× 250 zł za miesiące IX-XII. W efekcie w zeznaniu rocznym za 2021 r. uwzględni pełną kwotę kosztów zastosowanych przez obu pracodawców.

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.