Facebook
PIT 2021

Jak szukać?»

Uwaga: Wnioski o wyrażenie zgody na opłacenie składek na dobrowolne ubezpieczenia społeczne po terminie, dotyczące okresu sprzed 1 stycznia 2022 r., można składać do 30 czerwca 2022 r. Do 30 czerwca spółki jawne i partnerskie powinny złożyć do KRS oświadczenie o niesporządzaniu sprawozdania finansowego za 2021 r. (czytaj więcej) Do 30 czerwca 2022 r. należy sporządzić sprawozdanie finansowe za 2021 r. (czytaj więcej)
Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  PIT 2021  »  Przychody i koszty  »   Dochody małoletniego dziecka w rocznym PIT
POLECAMY
A A A  drukuj artykuł

Dochody małoletniego dziecka w rocznym PIT

Gazeta Podatkowa nr 29 (1904) z dnia 11.04.2022
Agata Cieśla

W 2021 r. w okresie wakacyjnym nasza 16-letnia córka na podstawie umowy zlecenia była hostessą w centrum handlowym. W styczniu 2022 r. zleceniodawca wystawił jej PIT-11, w którym wykazał przychody ze zlecenia objęte tzw. zerowym PIT dla młodych, od których w trakcie roku nie pobiera zaliczek na pdof. Czy przychody te córka lub my powinniśmy wykazać w rocznym PIT za 2021 r.?

Dochody małoletnich dzieci własnych i przysposobionych, z wyjątkiem dochodów z ich pracy, stypendiów oraz dochodów z przedmiotów oddanych im do swobodnego użytku, rodzice powinni doliczyć we własnym zeznaniu do swoich dochodów wykazywanych w rocznym zeznaniu podatkowym, jeśli mają prawo pobierania pożytków ze źródeł przychodów dzieci (art. 7 ust. 1 ustawy o pdof).


Wskaźniki przydatne w sporządzaniu rocznych PIT dostępne są w serwisie www.wskazniki.gofin.pl.


Jak widać, doliczanie dochodów dziecka do dochodów rodziców nie dotyczy jednak sytuacji, gdy małoletnie dziecko uzyska m.in. dochody z własnej pracy w oparciu o umowy o pracę, umowy zlecenia lub o dzieło. W takim przypadku jego dochody nie mogą zostać doliczone do dochodów rodziców, lecz zasadniczo podlegają rozliczeniu w odrębnym zeznaniu podatkowym sporządzonym na imię i nazwisko małoletniego dziecka.

Jak jednak wynika z pytania, przychody uzyskane z umowy zlecenia przez córkę Czytelników w całości były objęte tzw. ulgą dla młodych (zerowym PIT), czyli zwolnieniem z podatku dochodowego wynikającym z art. 21 ust. 1 pkt 148 ustawy o pdof. Osiągnięcie przychodów objętych w całości ulgą dla młodych samo w sobie nie skutkuje obowiązkiem złożenia zeznania podatkowego. Dla powstania tego obowiązku muszą wystąpić dodatkowe okoliczności. Złożenie zeznania jest niezbędne m.in. wówczas, gdy podatnik oprócz przychodów objętych ulgą dla młodych uzyskał dochody podlegające opodatkowaniu na zasadach określonych w art. 27 ustawy o pdof albo gdy podatnik ubiega się o zwrot nadpłaconego podatku, co jednak nie ma miejsca w omawianym przypadku. To powoduje, że córka Czytelników nie ma obowiązku składania rocznego zeznania.

Jeżeli jednak osoba korzystająca ze zwolnienia dla młodych zobligowana jest do złożenia zeznania PIT-36 albo PIT-37 z racji uzyskiwania innych dochodów opodatkowanych według skali podatkowej, to w składanym zeznaniu wykazuje również przychody objęte tą ulgą. Kwotę tych przychodów objętych ulgą w rozliczeniu za 2021 r. podatnik wpisuje w części zeznania zatytułowanej "Przychody zwolnione od podatku na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 148". Część ta ma charakter informacyjny i służy prawidłowemu wypełnieniu pozostałych pozycji zeznania z uwagi na istniejące zależności między ulgą dla młodych a kosztami uzyskania przychodów czy składkami na ubezpieczenia społeczne oraz ubezpieczenie zdrowotne.

Więcej na ten temat w zasobach płatnych:
 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.