Facebook
PIT 2021

Jak szukać?»

Uwaga: Wnioski o wyrażenie zgody na opłacenie składek na dobrowolne ubezpieczenia społeczne po terminie, dotyczące okresu sprzed 1 stycznia 2022 r., można składać do 30 czerwca 2022 r. Do 30 czerwca spółki jawne i partnerskie powinny złożyć do KRS oświadczenie o niesporządzaniu sprawozdania finansowego za 2021 r. (czytaj więcej) Do 30 czerwca 2022 r. należy sporządzić sprawozdanie finansowe za 2021 r. (czytaj więcej)
Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  PIT 2021  »  Przychody i koszty  »   Sprzedaż nagrody konkursowej w PIT
POLECAMY
A A A  drukuj artykuł

Sprzedaż nagrody konkursowej w PIT

Gazeta Podatkowa nr 21 (1896) z dnia 14.03.2022
Katarzyna Jęch

Uzyskuję wyłącznie dochody z pracy na etacie. W czerwcu 2021 r. w konkursie zorganizowanym przez lokalną telewizję wygrałem nagrodę w postaci roweru o wartości 3.500 zł. Ponieważ nie jestem zwolennikiem jazdy na rowerze, w sierpniu 2021 r. sprzedałem go koledze. Czy w zeznaniu podatkowym za 2021 r. powinienem ustalić i rozliczyć przychód ze sprzedaży tego roweru, jeżeli od jego wartości opłaciłem już 10% zryczałtowany podatek dochodowy?

Wartość nagród otrzymanych przez zwycięzców konkursów zalicza się w pdof do przychodów z innych źródeł. Od takich wygranych zgodnie z art. 30 ust. 1 pkt 2 ustawy o pdof, co do zasady, pobiera się 10% zryczałtowany podatek dochodowy. W związku z tym Czytelnik przed otrzymaniem nagrody przekazał organizatorowi konkursu jako płatnikowi kwotę stanowiącą 10% wartości nagrody.

Opodatkowanie wartości otrzymanej nagrody zryczałtowanym podatkiem nie wpływa na ewentualne opodatkowanie kwoty uzyskanej ze sprzedaży tej nagrody. To okres, jaki upłynął od momentu jej nabycia w drodze konkursu do chwili sprzedaży decyduje o konieczności opodatkowania kwoty uzyskanej z tej transakcji. Przychód ze sprzedaży nagrody konkursowej powstaje w ramach źródła przychodów, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d) ustawy o pdof, gdy sprzedaż dokonana jest poza działalnością gospodarczą i dochodzi do niej przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie. Zatem Czytelnik, sprzedając rower w okresie 2 miesięcy po jego otrzymaniu, uzyskał z tej transakcji przychód podatkowy.

To jednak nie przychód, a dochód z takiej sprzedaży podlega opodatkowaniu. Ustala się go jako różnicę pomiędzy przychodem z odpłatnego zbycia rzeczy a kosztem jej nabycia, zmniejszoną o wartość nakładów poniesionych na tę rzecz w trakcie jej posiadania. U Czytelnika kosztem nabycia będzie wartość roweru przyjęta dla celów obliczenia podatku dochodowego od wygranej w konkursie (art. 22 ust. 1d ustawy o pdof). Tak ustalony dochód podlega opodatkowaniu według skali podatkowej.

Uzyskany ze sprzedaży roweru dochód Czytelnik powinien wykazać w rozliczeniu PIT-36 za 2021 r., w którym wykaże także dochody z pracy na etacie.

Przykład

Pan Jan w lutym 2021 r. w konkursie radiowym wygrał telewizor o wartości 3.500 zł. Od tej wygranej zapłacił organizatorowi konkursu podatek w wysokości 350 zł. W kwietniu 2021 r. pan Jan sprzedał telewizor swojemu koledze za kwotę 3.600 zł.

Ponieważ sprzedaż miała miejsce przed upływem ustawowych 6 miesięcy od nabycia, u podatnika powstał przychód podatkowy w wysokości 3.600 zł, podlegający wykazaniu w zeznaniu za 2021 r. Jednocześnie jako koszty uzyskania przychodu pan Jan wykaże kwotę 3.500 zł. Opodatkowaniu podlegać będzie dochód w kwocie 100 zł (tj. 3.600 zł - 3.500 zł).

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.