Facebook
PIT 2021

Jak szukać?»

Uwaga: Wnioski o wyrażenie zgody na opłacenie składek na dobrowolne ubezpieczenia społeczne po terminie, dotyczące okresu sprzed 1 stycznia 2022 r., można składać do 30 czerwca 2022 r. Do 30 czerwca spółki jawne i partnerskie powinny złożyć do KRS oświadczenie o niesporządzaniu sprawozdania finansowego za 2021 r. (czytaj więcej) Do 30 czerwca 2022 r. należy sporządzić sprawozdanie finansowe za 2021 r. (czytaj więcej)
Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  PIT 2021  »  Przychody i koszty  »   Sprzedaż majątku polikwidacyjnego w zeznaniu rocznym
POLECAMY
A A A  drukuj artykuł

Sprzedaż majątku polikwidacyjnego w zeznaniu rocznym

Gazeta Podatkowa nr 7 (1882) z dnia 24.01.2022
Katarzyna Jęch

Trzy lata temu zakończyłem prowadzenie działalności gospodarczej (podatek liniowy) i przeszedłem na emeryturę. W maju 2021 r. sprzedałem maszynę, która w mojej firmie stanowiła środek trwały i od tej transakcji opłaciłem podatek liniowy. Czy dochód ze sprzedaży maszyny powinienem rozliczyć w zeznaniu rocznym?

Gdy podatnik po likwidacji działalności gospodarczej, ale przed upływem 6 lat, licząc od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym nastąpiła jej likwidacja, dokona sprzedaży środka trwałego ujętego w wykazie majątku pozostałego na dzień likwidacji, wówczas zgodnie z art. 14 ust. 2 pkt 17 lit. a) oraz ust. 3 pkt 12 lit. a) ustawy o pdof powstanie u niego przychód z działalności gospodarczej.

Dochód z takiej transakcji podlega opodatkowaniu według tych samych zasad, jakie obowiązywały w działalności w dniu jej likwidacji. Natomiast jego ustalenia w przypadku sprzedaży polikwidacyjnej u podatnika korzystającego w tej działalności z zasad ogólnych, czyli skali podatkowej lub podatku liniowego, dokonuje się w oparciu o art. 24 ust. 3b ustawy o pdof. Stanowi go różnica pomiędzy przychodem z odpłatnego zbycia tego składnika a wydatkami na jego nabycie niezaliczonymi do kosztów uzyskania przychodów w jakiejkolwiek formie (zazwyczaj jest to wartość początkowa wykazana w ewidencji środków trwałych pomniejszona o sumę dokonanych odpisów amortyzacyjnych). Już w trakcie roku zaliczkę na pdof podatnik oblicza i odprowadza do urzędu w terminie do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym miała miejsce sprzedaż polikwidacyjna, natomiast po zakończeniu roku wykazuje się ją w odpowiednim zeznaniu rocznym.

W sytuacji opisanej w pytaniu Czytelnik będzie zobowiązany dokonać rozliczenia sprzedaży maszyny, w zeznaniu rocznym PIT-36L, ponieważ w zlikwidowanej działalności gospodarczej korzystał z opodatkowania podatkiem liniowym.

Więcej na ten temat w zasobach płatnych:
 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.