Facebook
PIT 2021

Jak szukać?»

Uwaga: Wnioski o wyrażenie zgody na opłacenie składek na dobrowolne ubezpieczenia społeczne po terminie, dotyczące okresu sprzed 1 stycznia 2022 r., można składać do 30 czerwca 2022 r. Do 30 czerwca spółki jawne i partnerskie powinny złożyć do KRS oświadczenie o niesporządzaniu sprawozdania finansowego za 2021 r. (czytaj więcej) Do 30 czerwca 2022 r. należy sporządzić sprawozdanie finansowe za 2021 r. (czytaj więcej)
Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  PIT 2021  »  Przychody i koszty  »   Rozliczenie działalności nierejestrowej emeryta
POLECAMY
A A A  drukuj artykuł

Rozliczenie działalności nierejestrowej emeryta

Gazeta Podatkowa nr 5 (1880) z dnia 17.01.2022
Katarzyna Jęch

Od kilku lat jestem emerytem. Z uwagi na posiadanie wolnego czasu i chęć dorobienia do emerytury w 2021 r. rozpocząłem tzw. działalność nierejestrową, w ramach której świadczę usługi pielęgnacji roślin ogrodowych. Czy przychody z działalności nierejestrowej i emerytury za 2021 r. powinienem rozliczyć w odrębnych zeznaniach podatkowych?

NIE. Czytelnik nie składa dwóch odrębnych zeznań podatkowych za 2021 r. Dochody przez niego uzyskane, mimo iż zaliczają się do różnych źródeł przychodów, podlegają bowiem opodatkowaniu w ten sam sposób, czyli według skali podatkowej. Czytelnik przychody uzyskane w 2021 r. z tytułu emerytury oraz działalności nierejestrowej ma obowiązek rozliczyć składając jedno zeznanie, którym jest PIT-36.

Osoby fizyczne po spełnieniu przesłanek wynikających z art. 5 ustawy - Prawo przedsiębiorców (Dz. U. z 2021 r. poz. 162 ze zm.) mogą skorzystać z formy zarobkowania, jaką jest działalność nierejestrowa.

Prawo do uzyskiwania korzyści w formie działalności nieewidencjonowanej przysługuje osobie, której przychód z tej działalności nie przekracza w żadnym miesiącu 50% kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę, o którym mowa w ustawie o minimalnym wynagrodzeniu i która w okresie ostatnich 60 miesięcy nie wykonywała działalności gospodarczej. Uzyskane korzyści, o których mowa w art. 5 Prawa przedsiębiorców, zgodnie z art. 20 ust. 1ba ustawy o pdof zaliczane są do przychodów z innych źródeł. Korzystający z tej formy zarobkowania nie musi odprowadzać zaliczek na podatek dochodowy w trakcie roku podatkowego. Ma jednak obowiązek rozliczenia uzyskanych z tej działalności przychodów w rocznym zeznaniu PIT-36, w którym ujęciu podlegają także koszty poniesione w związku z tą działalnością (odpowiednio udokumentowane) oraz pozostałe uzyskane przez niego dochody podlegające opodatkowaniu według skali podatkowej.

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.