Facebook
PIT 2019
Serce Dziecka

Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  PIT 2019  »  Przychody i koszty  »   PIT przy braku dochodu ze sprzedaży mieszkania

Nowa matryca stawek VAT

Nomenklatura scalona Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług www.klasyfikacje.gofin.pl  »
POLECAMY
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

PIT przy braku dochodu ze sprzedaży mieszkania

Gazeta Podatkowa nr 18 (1684) z dnia 2.03.2020
Agata Cieśla

W 2017 r. kupiłem mieszkanie, traktując je jako lokatę kapitału i przeznaczając na potrzeby tzw. prywatnego najmu. Z przyczyn finansowych zmuszony byłem jednak w 2019 r. je sprzedać poniżej ceny zakupu. Czy w tej sytuacji muszę złożyć zeznanie PIT-39 za 2019 r i wykazać w nim tę sprzedaż, jeżeli nie uzyskałem dochodu z tej transakcji, i w efekcie nie występuje podatek do zapłaty?

Ponieważ Czytelnik zbył odpłatnie poza działalnością gospodarczą lokal mieszkalny przed upływem 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło jego nabycie, to na gruncie pdof powstał przychód podatkowy. Bez względu na to, czy w wyniku tej transakcji Czytelnik uzyskał dochód czy też poniósł stratę, zobowiązany jest ją rozliczyć w zeznaniu PIT-39.

Dochód uzyskany ze sprzedaży nieruchomości poza działalnością gospodarczą generalnie podlega opodatkowaniu. Z art. 30e ustawy o pdof wynika, że podatek od dochodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) wynosi 19% podstawy obliczenia podatku. Z kolei podstawę obliczenia podatku stanowi nie przychód, ale dochód, który wyznacza różnica pomiędzy przychodem ze sprzedaży a kosztami jego uzyskania, powiększona o sumę odpisów amortyzacyjnych dokonanych od zbywanej nieruchomości.


Darmowy program PIT Gofin 2019 do sporządzania rocznych zeznań podatkowych dostępny jest w serwisie www.pit.gofin.pl.


Dochód ze sprzedaży prywatnego mieszkania na warunkach określonych w art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o pdof może jednak korzystać ze zwolnienia od podatku dochodowego. Zgodnie z brzmieniem tego przepisu, obowiązującym od 1 stycznia 2019 r., okres, w którym podatnik w celu skorzystania z ulgi będzie zobowiązany do wydatkowania środków ze sprzedaży na własne cele mieszkaniowe, wynosi 3 lata. Z kolei z art. 21 ust. 25a ustawy o pdof wynika, że w ustawowym terminie 3 lat powinno dojść do nabycia prawa własności lub określonego prawa majątkowego, by ponoszone wydatki na omawiane cele zostały uwzględnione w ramach przedmiotowej ulgi.

Ponieważ w analizowanej sytuacji Czytelnik nie osiągnął dochodu z tytułu dokonanej w 2019 r. sprzedaży mieszkania, to po pierwsze - nie ma do niego zastosowania omówione powyżej zwolnienie podatkowe, a po drugie - nie wystąpi podatek do zapłaty. Nie oznacza to jednak, że jest on zwolniony ze złożenia zeznania PIT-39. W zeznaniu tym jest on zobowiązany wykazać stratę poniesioną w wyniku tej transakcji.

Więcej na ten temat w zasobach płatnych:
 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc, Gemius S.A.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań w związku z odwiedzaniem niniejszego serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.