Facebook
PIT 2019
Serce Dziecka

Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  PIT 2019  »  Przychody i koszty  »   Ograniczenie kosztów pracowniczych w rocznym PIT

Nowa matryca stawek VAT

Nomenklatura scalona Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług www.klasyfikacje.gofin.pl  »
POLECAMY
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

Ograniczenie kosztów pracowniczych w rocznym PIT

Gazeta Podatkowa nr 16 (1682) z dnia 24.02.2020
Agata Cieśla

1) Przez 12 miesięcy 2019 r. byłam zatrudniona równolegle w dwóch firmach. W jednej, położonej w miejscowości mojego zamieszkania, pracodawca stosował podstawowe koszty pracownicze. W drugiej, do której dojeżdżałam do sąsiedniej miejscowości, pracodawca naliczał koszty podwyższone. Do jakiej kwoty powinnam je ograniczyć w zeznaniu PIT-37, skoro nie otrzymywałam tzw. rozłąkowego?

W sytuacji opisanej w pytaniu Czytelniczka koszty ze stosunku pracy w PIT-37 za 2019 r. powinna rozliczyć w ramach limitu wynoszącego 3.226,92 zł. Limit ten ma zastosowanie w zeznaniu podatkowym za 2019 r. wówczas, gdy podatnik w roku podatkowym, tak jak ma to miejsce w pytaniu, osiąga przychody z dwóch lub więcej stosunków pracy, z których przynajmniej jeden wykonywany jest na rzecz zakładu pracy znajdującego się w miejscowości poza jego miejscem zamieszkania. Dodatkowo nie może on uzyskiwać dodatku za rozłąkę.


2) W październiku 2019 r. przeprowadziłam się z Wejherowa do Gdyni i zmieniłam zakład pracy. Przy wypłacie wynagrodzenia za październik, obliczając zaliczki na podatek, obaj pracodawcy zastosowali mi koszty uzyskania przychodów w kwocie 250 zł. Czy w zeznaniu rocznym powinnam ująć koszty za ten miesiąc tylko raz, czy w kwocie uwzględnionej przez obie firmy?

Na zakładach pracy będących płatnikami pdof ciąży obowiązek obliczania i poboru zaliczki na ten podatek od osób, które uzyskują od nich przychody ze stosunku pracy. Zaliczka ta jest obliczana i pobierana od dochodu, który wyznaczają przychody ze stosunku pracy, o których mowa w art. 12 ustawy o pdof, oraz zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego wypłacane przez pracodawcę, po pomniejszeniu ich m.in. o miesięczne koszty uzyskania przychodów.

Tzw. koszty pracownicze ma obowiązek stosować do wypłacanego wynagrodzenia za pracę każdy zakład pracy bez względu na to, czy dany pracownik w tym samym miesiącu pozostawał w stosunku pracy również z innym pracodawcą. Stąd gdy Czytelniczka w jednym miesiącu miała zawarte dwie umowy o pracę z różnymi pracodawcami, do każdej z nich mają zastosowanie koszty uzyskania przychodów.

Jednak w skali roku koszty pracownicze dla uzyskujących przychody z tytułu więcej niż jednego stosunku pracy są limitowane. W rozliczeniu za 2019 r. Nie mogą one łącznie przekroczyć w roku podatkowym kwoty 2.626,54 zł.

Z uwagi na to, że Czytelniczka tylko w jednym miesiącu 2019 r. był zatrudniona w dwóch zakładach pracy, w zeznaniu wykaże roczne koszty w łącznej wysokości 2.001,25 zł, tj.: 9 × 111,25 zł za miesiące I-IX + 4× 250 zł za miesiące X-XII). W efekcie w zeznaniu za 2019 r. uwzględni pełną kwotę kosztów zastosowanych przez obu pracodawców.

Więcej na ten temat w zasobach płatnych:
 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc, Gemius S.A.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań w związku z odwiedzaniem niniejszego serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.