Facebook
PIT 2019
Serce Dziecka

Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  PIT 2019  »  Przychody i koszty  »   Odsetki od prywatnej pożyczki a PIT-38

Nowa matryca stawek VAT

Nomenklatura scalona Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług www.klasyfikacje.gofin.pl  »
POLECAMY
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

Odsetki od prywatnej pożyczki a PIT-38

Gazeta Podatkowa nr 12 (1678) z dnia 10.02.2020
Agata Cieśla

Od kilku lat jedynym źródłem moich przychodów są umowy o dzieło opodatkowywane według skali podatkowej. W 2019 r. z oszczędności, które gromadziłem w banku, udzieliłem przyjacielowi, niebędącemu przedsiębiorcą, na okres 10 miesięcy oprocentowanej pożyczki w kwocie 45.000 zł. Pożyczka została mi zwrócona w terminie wraz z odsetkami w połowie grudnia 2019 r. Czy odsetki, które zapłacił pożyczkobiorca, podlegają opodatkowaniu i wykazaniu w zeznaniu rocznym? Jeśli tak, to czy powinienem je rozliczyć w PIT-37 z dochodami z umów o dzieło?

Podatnicy, którzy w trakcie roku osiągnęli określone rodzaje przychodów na gruncie podatku dochodowego od osób fizycznych zaliczane do przychodów z kapitałów pieniężnych, zobowiązani są do rozliczenia ich w odrębnym zeznaniu rocznym sporządzanym na formularzu PIT-38.

Przychody należące do tej kategorii podatkowej z uwagi na sposób opodatkowania dzielą się na dwie grupy:

  • przychody (dochody) opodatkowane zryczałtowanym podatkiem dochodowym (art. 30a ustawy o pdof),
     
  • dochody podlegające opodatkowaniu 19% podatkiem dochodowym (art. 30b ustawy o pdof).

Dochody należące do drugiej z wymienionych grup podlegają wykazaniu w rocznym zeznaniu PIT-38. Jednak niektórzy podatnicy w PIT-38 wykazują również zryczałtowany podatek dochodowy od przychodów wymienionych w art. 30a ustawy o pdof, od których płatnik nie pobrał tego podatku. Obowiązek samodzielnego zapłacenia podatku od tego typu przychodów powstaje m.in. w przypadku osiągnięcia przychodu (dochodu) od osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej. Odsetki od prywatnych pożyczek stanowią właśnie przychody z kapitałów pieniężnych, o których mowa w art. 30a ust. 1 pkt 1 ustawy o pdof.

W konsekwencji, jeżeli - tak jak w sytuacji opisanej w pytaniu - podatnik osiągający takie przychody (dochody) równocześnie nie uzyskuje dochodów z działalności gospodarczej, wówczas zobowiązany jest do wykazania ich w zeznaniu PIT-38. Natomiast gdy osiąga takie przychody i są one opodatkowane na zasadach ogólnych według skali podatkowej albo podatkiem liniowym, wówczas zryczałtowany podatek od dochodów, od których płatnik go nie pobrał, ma możliwość wykazania w zeznaniu PIT-36 lub PIT-36L.


Darmowy program PIT Gofin 2019 do sporządzania rocznych zeznań podatkowych dostępny jest w serwisie www.pit.gofin.pl.

 

Przykład

Pan Bartosz osiągający dochody z umów o dzieło opodatkowanych według skali podatkowej pożyczył w lutym 2019 r. przyjacielowi nieprowadzącemu działalności gospodarczej kwotę 38.000 zł. W umowie strony określiły, że przyjaciel zwróci pożyczoną kwotę w grudniu 2019 r. wraz z odsetkami w wysokości 760 zł. Spłata pożyczki i odsetek nastąpiła zgodnie z umową.

W tej sytuacji pan Bartosz zobowiązany jest sam uregulować 19% zryczałtowany podatek dochodowy od otrzymanych odsetek (144 zł). Ponieważ oprócz wskazanych odsetek osiągnął on wyłącznie dochody rozliczane w zeznaniu PIT-37, podatek w wysokości 144 zł rozliczy w zeznaniu PIT-38 za 2019 r.

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc, Gemius S.A.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań w związku z odwiedzaniem niniejszego serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.