Facebook
PIT 2019
Serce Dziecka

Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  PIT 2019  »  Przychody i koszty  »   Uwzględnienie w zeznaniu przychodu z umorzonej pożyczki

Nowa matryca stawek VAT

Nomenklatura scalona Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług www.klasyfikacje.gofin.pl  »
POLECAMY
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

Uwzględnienie w zeznaniu przychodu z umorzonej pożyczki

Dodatek do Gazety Podatkowej nr 12 (1678) z dnia 10.02.2020

Pracodawca w listopadzie 2019 r., biorąc pod uwagę moją ciężką sytuację finansową z powodu choroby męża, zdecydował się na umorzenie mi pozostałej do spłaty części tzw. pożyczki mieszkaniowej, którą otrzymałam w 2017 r. Wartość umorzonej pożyczki nie została mi jednak doliczona do wypłaconego w listopadzie wynagrodzenia i wraz z nim opodatkowana, ale tę kwotę pracodawca wykazał w PIT-11. Czy w takiej sytuacji powinnam rozliczyć i opodatkować jej wartość w zeznaniu za 2019 r.?

TAK. Pożyczki udzielane pracownikom przez zakłady pracy są dla nich obojętne podatkowo i nie skutkują powstaniem przychodu w momencie ich otrzymania. Ich charakter zmienia się jednak z chwilą umorzenia. Wówczas mamy do czynienia z nieodpłatnym świadczeniem otrzymanym od pracodawcy. W efekcie takie umorzenie skutkuje po stronie pracownika powstaniem przychodu ze stosunku pracy, o którym mowa w art. 12 ust. 1 ustawy o pdof, dla którego ustawodawca nie przewidział zwolnienia od pdof.

Wartość umorzonej w listopadzie 2019 r. pożyczki pracodawca powinien był Czytelniczce doliczyć do pozostałych składników otrzymanego przez nią w tym miesiącu wynagrodzenia ze stosunku pracy i od ich sumy obliczyć, a następnie pobrać zaliczkę na podatek dochodowy, a nie tylko po zakończeniu roku wykazać ją w informacji PIT-11 w rubrykach dotyczących należności ze stosunku pracy za ten rok. Pomimo tego uchybienia, składając zeznanie podatkowe za 2019 r., Czytelniczka powinna sama wykazać w nim wartość umorzonej pożyczki (w kwocie wynikającej z PIT-11 za 2019 r.) i jednocześnie wykazać w nim należny podatek dochodowy od łącznej kwoty dochodu opodatkowanego według skali podatkowej osiągniętego w tym okresie.

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc, Gemius S.A.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań w związku z odwiedzaniem niniejszego serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.