Facebook
PIT 2019
Serce Dziecka

Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  PIT 2019  »  Przychody i koszty  »   Przychody z działalności nierejestrowej

Nowa matryca stawek VAT

Nomenklatura scalona Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług www.klasyfikacje.gofin.pl  »
POLECAMY
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

Przychody z działalności nierejestrowej

Dodatek do Gazety Podatkowej nr 12 (1678) z dnia 10.02.2020

W 2019 r. osiągnęłam dochody z pracy, a także z działalności nierejestrowej przychody ze sprzedaży własnoręcznie wytworzonej kolorowej biżuterii. Czy w takiej sytuacji mam obowiązek złożyć dwa zeznania podatkowe, w których odrębnie wykażę dochody z pracy i przychody z działalności nierejestrowej?

W przedstawionym przypadku Czytelniczka musi rozliczyć uzyskane w 2019 r. dochody ze stosunku pracy oraz przychody z działalności nierejestrowej w jednym zeznaniu podatkowym PIT-36. Pochodzą one z różnych źródeł przychodów, ale podlegają opodatkowaniu według skali podatkowej. Wobec tego nie należy składać dwóch odrębnych zeznań podatkowych w celu ich rocznego rozliczenia.

Po spełnieniu przesłanek określonych w art. 5 ustawy - Prawo przedsiębiorców (Dz. U. z 2019 r. poz. 1292 ze zm.) osoby fizyczne prowadzące drobną działalność mogą prowadzić ją w formie zarobkowej działalności nierejestrowej. W myśl art. 20 ust. 1ba ustawy o pdof przychody osiągane z działalności, o której mowa w art. 5 ust. 1 ustawy - Prawo przedsiębiorców, stanowią przychody z innych źródeł, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 9 tej ustawy. Gdy podatnik prowadzi działalność nierejestrową, nie ma obowiązku odprowadzania w trakcie roku podatkowego zaliczek na podatek dochodowy. Ma jednak obowiązek rozliczenia przychodów z tej działalności w zeznaniu rocznym PIT-36 w wyodrębnionej pozycji "Działalność nierejestrowana, określona w art. 20 ust. 1ba ustawy". W zeznaniu tym podatnik ustalając dochód z działalności nierejestrowej może uwzględnić koszty, które zostały poniesione ściśle w związku z wykonywaniem tej działalności. Wydatki te muszą być udokumentowane. Ich poniesienie udokumentować można wszelkimi dowodami, o których mowa w art. 181 Ordynacji podatkowej, co potwierdza interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 28 września 2018 r., nr 0114-KDIP3-1.4011.378.2018.3.ES.

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc, Gemius S.A.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań w związku z odwiedzaniem niniejszego serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.