Facebook
PIT 2019
Serce Dziecka

Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  PIT 2019  »  Przychody i koszty  »   Rozliczenie sprzedaży mieszkania

Nowa matryca stawek VAT

Nomenklatura scalona Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług www.klasyfikacje.gofin.pl  »
POLECAMY
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

Rozliczenie sprzedaży mieszkania

Gazeta Podatkowa nr 10 (1676) z dnia 3.02.2020
Ewelina Piotrowska

W sierpniu 2019 r. sprzedałam za kwotę 200.000 zł kawalerkę, którą kupiłam w 2015 r. Pieniądze uzyskane z tego tytułu przeznaczyłam w październiku 2019 r. na zakup trzypokojowego mieszkania za kwotę 300.000 zł. Czy w związku ze sprzedażą kawalerki mam obowiązek złożyć zeznanie PIT-39 za 2019 r.?

TAK. W zaprezentowanej sprawie Czytelniczka musi złożyć w urzędzie skarbowym zeznanie PIT-39 za 2019 r. w terminie od dnia 15 lutego do dnia 30 kwietnia 2020 r. Jeśli rozliczenie to złoży przed początkiem terminu, będzie ono uznane za złożone w dniu 15 lutego 2020 r. W zeznaniu tym powinna rozliczyć przychód, koszty uzyskania przychodu oraz dochód ze sprzedaży nieruchomości dokonanej w sierpniu 2019 r. Trzeba w nim także wykazać kwotę dochodu z tej sprzedaży objętego zwolnieniem od podatku dochodowego na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o pdof. Obowiązek złożenia zeznania PIT-39 ciąży na podatniku także wtedy, gdy tak jak w opisanym przypadku przychód z odpłatnego zbycia w całości przeznaczy na własne cele mieszkaniowe i dochód w całości jest wolny od podatku dochodowego.

Osoba fizyczna uzyskuje przychód z odpłatnego zbycia nieruchomości, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) ustawy o pdof, gdy dokona sprzedaży nieruchomości poza wykonywaną działalnością gospodarczą w okresie 5 lat, licząc od końca roku, w którym ją nabyła. Wówczas podatek dochodowy wynosi 19% dochodu stanowiącego różnicę między przychodem z odpłatnego zbycia a kosztami uzyskania tego przychodu.

Jeśli jednak podatnik wydatkuje przychód uzyskany ze sprzedaży nieruchomości na własne cele mieszkaniowe, może skorzystać z tzw. ulgi mieszkaniowej określonej w art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o pdof. Z przepisu tego wynika, że dochód z odpłatnego zbycia nieruchomości jest wolny od podatku dochodowego w wysokości odpowiadającej iloczynowi tego dochodu i udziału wydatków poniesionych na własne cele mieszkaniowe w przychodzie z odpłatnego zbycia nieruchomości. Od 1 stycznia 2019 r. obowiązuje zasada, że podatnik może skorzystać ze wskazanego zwolnienia, jeśli nie później niż w okresie trzech lat, licząc od końca roku podatkowego, kiedy nastąpiło odpłatne zbycie, uzyskany przychód wydatkuje na własne cele mieszkaniowe i udokumentuje wydatki poniesione na ten cel. Cele mieszkaniowe, które uprawniają podatnika do skorzystania z ulgi, ustawodawca wymienił w art. 21 ust. 25 ustawy o pdof. Wśród nich wyróżnia się m.in. nabycie lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość lub udziału w takim lokalu.

Stąd Czytelniczka, która sprzedała w 2019 r. nieruchomość przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku, w którym ją nabyła i całość przychodu uzyskanego z tego tytułu wydatkowała w 2019 r. na własne cele mieszkaniowe, uzyskała z tytułu tej transakcji dochód w całości wolny od podatku dochodowego na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o pdof.

Zatem nie wystąpi u niej obowiązek zapłaty podatku w związku ze sprzedażą mieszkania, ale mimo to musi złożyć zeznanie podatkowe PIT-39.

Przykład

Pani Anna w sierpniu 2019 r. sprzedała mieszkanie, które kupiła w 2015 r. Przychód z odpłatnego zbycia nieruchomości wyniósł 200.000 zł, koszty uzyskania przychodu 140.000 zł, a dochód 60.000 zł. W październiku 2019 br. środki pieniężne uzyskane ze sprzedaży mieszkania przeznaczyła na kupno większego mieszkania za kwotę 300.000 zł, które wykorzystuje na własne cele mieszkaniowe. Dochód zwolniony od podatku dochodowego pani Anna ustaliła w następujący sposób: (60.000 zł × 300.000 zł) : 200.000 zł = 90.000 zł. To oznacza, że całą kwotę dochodu uzyskanego ze sprzedaży nieruchomości w wysokości 60.000 zł powinna wykazać w PIT-39 jako dochód zwolniony od podatku dochodowego na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o pdof.

Więcej na ten temat w zasobach płatnych:
 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc, Gemius S.A.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań w związku z odwiedzaniem niniejszego serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.