Facebook
PIT 2019
Serce Dziecka

Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  PIT 2019  »  Przychody i koszty  »   Nadpłata składek ubezpieczeniowych przy ryczałcie ewidencjonowanym

Nowa matryca stawek VAT

Nomenklatura scalona Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług www.klasyfikacje.gofin.pl  »
POLECAMY
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

Nadpłata składek ubezpieczeniowych przy ryczałcie ewidencjonowanym

Gazeta Podatkowa nr 95 (1657) z dnia 28.11.2019
Agata Cieśla

W działalności gospodarczej korzystam z opodatkowania ryczałtem ewidencjonowanym. Na początku listopada br. otrzymałem z ZUS na mój firmowy rachunek bankowy zwrot nadpłaconych składek emerytalno-rentowych i składki zdrowotnej za 2017 r. Wtedy przychody firmowe opodatkowywałem według skali podatkowej. Czy zwrot ten powinienem uwzględnić w korekcie zeznania rocznego PIT-36 za 2017 r., czy ująć go w PIT-28 za rok bieżący?

Zwrot wskazanych w pytaniu składek Czytelnik powinien rozliczyć w zeznaniu podatkowym za rok, w którym go otrzymał, niezależnie od tego, za jaki okres wystąpiła nadpłata.

Przedsiębiorca korzystający w prowadzeniu pozarolniczej działalności gospodarczej z opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych składki na własne ubezpieczenia społeczne ma prawo odliczyć od przychodu pod warunkiem, że zostały one opłacone. Natomiast o zapłaconą składkę na własne ubezpieczenie zdrowotne może pomniejszyć zryczałtowany podatek dochodowy. Jednak po otrzymaniu zwrotu nadpłaconych składek ubezpieczeniowych powinien go wykazać w rozliczeniu podatkowym, z uwagi na art. 21 ust. 2a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym... (Dz. U. z 2019 r. poz. 43). Z przepisu tego wynika, że w sytuacji, gdy podatnik obliczając podatek należny dokonał odliczeń od przychodu lub zryczałtowanego podatku, a następnie otrzymał zwrot odliczonych kwot (w całości lub w części), w zeznaniu podatkowym składanym za rok podatkowy, w którym otrzymał ten zwrot, ma obowiązek doliczyć odpowiednio kwoty poprzednio odliczone.

Wobec powyższego Czytelnik otrzymany zwrot składek emerytalno-rentowych oraz zwróconą składkę na ubezpieczenie zdrowotne zobowiązany jest rozliczyć w rocznym zeznaniu podatkowym, które złoży za 2019 r. Na sposób tego rozliczenia nie wpływa fakt, że nadpłata składek dotyczy okresu, w którym przedsiębiorca korzystał z opodatkowania na zasadach ogólnych według skali podatkowej. Tym samym w PIT-28 składanym za 2019 r. powiększy on wykazany przychód z działalności gospodarczej o kwotę zwróconych mu składek na ubezpieczenia społeczne, a podatek zryczałtowany o kwotę składki na ubezpieczenie zdrowotne uprzednio przez niego odliczonej od podatku obliczonego według skali podatkowej.

Przykład

Przedsiębiorca będący osobą fizyczną i opodatkowujący przychody tzw. ryczałtem ewidencjonowanym według 8,5% stawki otrzymał w listopadzie 2019 r. zwrot składek ubezpieczeniowych za 2017 r., w którym dochody firmowe opodatkowywał według skali podatkowej. Zwrot składek na ubezpieczenia społeczne wyniósł 934 zł, a zwrot 9% składki zdrowotnej - 170 zł (7,75% podstawy jej wymiaru, które odliczył od podatku to 146,39 zł). Składki te, opłacone w kwietniu i maju 2017 r., uwzględnione zostały przy obliczaniu zaliczki na pdof za miesiące, w których je zapłacono.

W rocznym zeznaniu PIT-28 za 2019 r. przedsiębiorca doliczy do przychodu opodatkowanego 8,5% stawką ryczałtu 934 zł, a do podatku 146,39 zł.

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc, Gemius S.A.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań w związku z odwiedzaniem niniejszego serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.