Facebook
PIT 2021

Jak szukać?»

Uwaga: Wnioski o wyrażenie zgody na opłacenie składek na dobrowolne ubezpieczenia społeczne po terminie, dotyczące okresu sprzed 1 stycznia 2022 r., można składać do 30 czerwca 2022 r. Do 30 czerwca spółki jawne i partnerskie powinny złożyć do KRS oświadczenie o niesporządzaniu sprawozdania finansowego za 2021 r. (czytaj więcej) Do 30 czerwca 2022 r. należy sporządzić sprawozdanie finansowe za 2021 r. (czytaj więcej)
Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  PIT 2021  »  Wspólne opodatkowanie  »   Zeznanie podatkowe małżonków w usłudze Twój e-PIT
POLECAMY
A A A  drukuj artykuł

Zeznanie podatkowe małżonków w usłudze Twój e-PIT

Gazeta Podatkowa nr 25 (1900) z dnia 28.03.2022
Małgorzata Żujewska

Rozliczyłam się z tytułu podatku dochodowego za 2021 r. wspólnie z mężem za pomocą jego PIT-37 udostępnionego w usłudze Twój e-PIT. Zeznanie podatkowe zostało przesłane do urzędu skarbowego męża. Czy muszę anulować zeznanie podatkowe przygotowane dla mnie w ramach usługi Twój e-PIT? Czy mam obowiązek powiadomić swój urząd skarbowy o złożeniu wspólnego rozliczenia w urzędzie skarbowym męża?

NIE. W sytuacji opisanej w pytaniu zeznanie podatkowe udostępnione drugiemu małżonkowi w ramach usługi Twój e-PIT zostanie automatycznie anulowane. Nie ma ustawowego obowiązku informowania urzędu skarbowego jednego z małżonków o złożeniu wspólnego zeznania podatkowego w urzędzie skarbowym właściwym dla drugiego małżonka.

Małżonkowie mają prawo do łącznego opodatkowania swoich dochodów w przypadku spełniania przesłanek wskazanych w art. 6 ustawy o pdof (Dz. U. z 2021 r. poz. 1128 ze zm.). Rozliczają się na formularzu PIT-36 albo PIT-37. Wspólne zeznanie podatkowe za 2021 r. mogą złożyć w ramach usługi Twój e-PIT. Usługa ta polega na sporządzeniu rocznego rozliczenia podatku dochodowego przez administrację skarbową na podstawie posiadanych przez nią danych i udostępnieniu go on-line w serwisie e-Urząd Skarbowy. Zeznania podatkowe przygotowywane są dla każdego podatnika indywidualnie (także wtedy, gdy podatnik rozliczył się za poprzedni rok podatkowy wspólnie z małżonkiem). Opodatkowanie dochodów łącznie z małżonkiem jest bowiem opcją - wyborem - podatników. To, że w jednym roku podatkowym małżonkowie rozliczyli się wspólnie, nie obliguje ich do korzystania z tej preferencji w kolejnym roku czy latach podatkowych. Małżonkowie mogą wybrać taką formę opodatkowania po zalogowaniu się do swojego zeznania podatkowego przygotowanego przez administrację skarbową. Tylko jeden z małżonków (mąż albo żona) składa swoje rozliczenie udostępnione w ramach usługi Twój e-PIT jako wspólny PIT-36 lub PIT-37 za 2021 r. Druga osoba nie musi w takiej sytuacji logować się i odrzucać swojego zeznania podatkowego - zostanie ono automatycznie anulowane.

Małżonkowie przekazują wspólny PIT-36 lub PIT-37 za 2021 r. do urzędu skarbowego właściwego ze względu na ich miejsce zamieszkania w dniu składania zeznania podatkowego. Sposób postępowania w przypadku, gdy małżonkowie nie mają wspólnego miejsca zamieszkania i podlegają pod inne urzędy skarbowe, reguluje § 4 ust. 2 rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie właściwości organów podatkowych (Dz. U. z 2022 r. poz. 565). Rozliczenie przekazuje się w takiej sytuacji do urzędu skarbowego właściwego ze względu na miejsce zamieszkania jednego z małżonków. Wybrany urząd skarbowy należy wskazać w zeznaniu podatkowym. Zazwyczaj jest to urząd skarbowy właściwy dla małżonka występującego we wspólnym zeznaniu podatkowym jako podatnik, tj. jako pierwszy. Przepisy prawa podatkowego (wspomnianego rozporządzenia, ustawy o pdof i Ordynacji podatkowej) nie przewidują obowiązku zawiadomienia urzędu skarbowego drugiego małżonka o miejscu złożenia wspólnego rozliczenia podatku dochodowego.

Więcej na ten temat w zasobach płatnych:
 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.