Facebook
PIT 2021

Jak szukać?»

Uwaga: Wnioski o wyrażenie zgody na opłacenie składek na dobrowolne ubezpieczenia społeczne po terminie, dotyczące okresu sprzed 1 stycznia 2022 r., można składać do 30 czerwca 2022 r. Do 30 czerwca spółki jawne i partnerskie powinny złożyć do KRS oświadczenie o niesporządzaniu sprawozdania finansowego za 2021 r. (czytaj więcej) Do 30 czerwca 2022 r. należy sporządzić sprawozdanie finansowe za 2021 r. (czytaj więcej)
Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  PIT 2021  »  Wspólne opodatkowanie  »   Prawo do wspólnego rozliczenia małżonków
POLECAMY
A A A  drukuj artykuł

Prawo do wspólnego rozliczenia małżonków

Oboje z żoną uzyskujemy dochody z umowy o pracę opodatkowane według skali podatkowej. Jesteśmy małżeństwem od 5 lat i łączy nas wspólność majątkowa. Moja małżonka dodatkowo prowadzi działalność gospodarczą opodatkowaną podatkiem liniowym, która jednak od 1,5 roku jest zawieszona. Za 2021 r. żona nie uzyskała z działalności żadnego przychodu oraz nie poniosła kosztów. Czy za 2021 r. możemy złożyć wspólne zeznanie PIT-37?

Jedną ze zmian wprowadzonych przez Polski Ład jest zwiększenie kręgu osób będących małżonkami, którym przysługuje prawo do wspólnego rozliczenia za 2021 r.

Małżonkowie mający miejsce zamieszkania na terytorium Polski podlegający nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu mogą skorzystać z preferencji, jaką jest wspólne rozliczenie małżonków, gdy spełnią łącznie następujące warunki:

  • pozostają w związku małżeńskim przez cały rok podatkowy albo od dnia jego zawarcia do ostatniego dnia roku podatkowego - gdy związek małżeński zawarto w trakcie roku podatkowego,
  • pozostają w ustroju wspólności majątkowej przez cały rok podatkowy lub od dnia zawarcia związku małżeńskiego do ostatniego dnia roku podatkowego - gdy związek małżeński zawarto w trakcie roku podatkowego,
  • żadne z małżonków z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej, do której zastosowanie mają przepisy art. 30c ustawy o pdof (podatek liniowy) lub o zryczałtowanym podatku dochodowym w zakresie opodatkowania przychodów innych niż z tytułu najmu prywatnego, w roku podatkowym nie osiągnęło przychodów ani też nie poniosło kosztów uzyskania przychodów, ani nie było obowiązane albo nie korzystało z uprawnienia na podstawie tych przepisów do zwiększania lub pomniejszenia podstawy opodatkowania albo przychodów do dokonywania innych doliczeń lub odliczeń - tym samym z działalności złożą zerowy PIT-36L lub PIT-28.

Skoro zatem Czytelnik przez cały rok podatkowy pozostawał w związku małżeńskim z żoną, z którą łączyła go wspólność majątkowa, ponadto żona z zawieszonej działalności gospodarczej opodatkowanej podatkiem liniowym nie osiągnęła w 2021 r. żadnego przychodu, a także nie poniosła kosztów, co zostanie wyrażone poprzez złożenie tzw. zerowego PIT-36L, to rozliczenia dochodów za 2021 r. uzyskanych z umów o pracę będą mogli dokonać wspólnie w PIT-37.

Przykład 1

 

Pan Jan i pani Agata przez cały 2021 r. byli małżeństwem i łączyła ich wspólność majątkowa. Oboje uzyskują przychody z umowy o pracę (skala podatkowa). Pani Agata dodatkowo prowadzi działalność gospodarczą (ryczałt ewidencjonowany), z której przychód za 2021 r. wyniósł 12.000 zł. Pan Jan i pani Agata nie mogą dokonać wspólnego rozliczenia za 2021 r. z uwagi na przychód z działalności pani Agaty opodatkowany ryczałtem ewidencjonowanym.


Przykład 2

Pani Halina i pan Józef od 15 lat są małżeństwem. Pan Józef prowadzi działalność gospodarczą (skala podatkowa), pani Halina jest na rencie zdrowotnej. W 2021 r. przed notariuszem podpisali umowę ustanawiającą rozdzielność majątkową. Z uwagi na to nie przysługuje im prawo do wspólnego rozliczenia za 2021 r.


Przykład 3

Pani Olga i pan Adam są małżeństwem od 3 lat, łączy ich małżeńska wspólność majątkowa. Oboje uzyskują dochody z umowy o pracę. Pan Adam prowadzi dodatkowo działalność gospodarczą (podatek liniowy), jednak za 2021 r. nie osiągnął żadnych przychodów i złoży tzw. zerowy PIT-36L. Pani Olga i pan Adam za 2021 r. będą mogli rozliczyć wspólnie swoje dochody z umów o pracę.

Więcej na ten temat w zasobach płatnych:
 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.