Facebook
PIT 2021

Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  PIT 2021  »  Wspólne opodatkowanie  »   Rozliczenie rocznego PIT wspólnie z małżonkiem przez byłego liniowca
POLECAMY
A A A  drukuj artykuł

Rozliczenie rocznego PIT wspólnie z małżonkiem przez byłego liniowca

W połowie 2021 r. zrezygnowałem z prowadzenia działalności gospodarczej opodatkowanej podatkiem liniowym. Na dzień likwidacji działalności łączny przychód z tego źródła wyniósł 12.000 zł. Następnie podjąłem zatrudnienie i obecnie uzyskuję dochody opodatkowane według skali podatkowej. Czy w rozliczeniu PIT-37 za 2021 r. przysługuje mi prawo do wspólnego rozliczenia z małżonkiem?

W sytuacji zaprezentowanej w pytaniu, rozliczając się za 2021 r., podatnik korzystający w indywidualnej działalności gospodarczej z opodatkowania w ramach zasad ogólnych podatkiem liniowym dochody z tego tytułu wykaże na formularzu PIT-36L, natomiast wynagrodzenie z umowy o pracę rozliczy na formularzu PIT-37. Nie będzie jednak mógł skorzystać z preferencyjnego rozliczenia dochodów opodatkowanych według skali podatkowej we wspólnym zeznaniu z małżonkiem.

art. 6 ust. 2 ustawy o pdof wynika, że prawo małżonków do dokonania wspólnego rozliczenia w jednym zeznaniu podatkowym uzależnione jest od spełnienia kilku warunków. Zasadniczo małżonkowie powinni podlegać nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu. Poza tym powinni pozostawać w związku małżeńskim przez cały rok podatkowy lub od dnia zawarcia związku małżeńskiego do ostatniego dnia roku podatkowego - w przypadku gdy związek małżeński został zawarty w trakcie roku podatkowego (zgodnie z Polskim Ładem regulacja ta dotyczy już rozliczeń za 2021 r.) oraz musi między nimi istnieć wspólność majątkowa. Dodatkowo żadne z nich nie może prowadzić działalności gospodarczej opodatkowanej 19% podatkiem liniowym, nie mogą do nich mieć również zastosowania przepisy ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym (z wyjątkiem określonym w art. 6 ust. 9 ustawy o pdof dotyczącym przychodów z prywatnego najmu), ustawy o podatku tonażowym albo ustawy o aktywizacji przemysłu okrętowego i przemysłów komplementarnych. Wyjątek od tej zasady dotyczy sytuacji gdy podatnik z działalności opodatkowanej podatkiem liniowym lub ryczałtem ewidencjonowanym nie osiągnął przychodów i nie poniósł kosztów, wobec czego za dany rok podatkowy złoży "zerowy" PIT-36L lub PIT-28.

Małżonkowie spełniający wszystkie wymienione warunki mają prawo do opodatkowania łącznie sumy swoich dochodów. Po złożeniu przez takich małżonków wniosku w omawianej kwestii podatek dochodowy określa się na imię ich obojga w podwójnej wysokości podatku obliczonego od połowy ich łącznych dochodów.

Zatem, skoro Czytelnik do rozliczania dochodów uzyskanych z działalności gospodarczej za dany rok podatkowy stosował podatek liniowy, to nie może skorzystać za ten okres z preferencyjnego rozliczenia wspólnie z małżonkiem, pomimo osiągania dochodów opodatkowanych według skali podatkowej. Nie ma przy tym znaczenia, że w trakcie roku zlikwidował działalność gospodarczą - korzystał bowiem jednocześnie w tym roku z podatku liniowego.

Więcej na ten temat w zasobach płatnych:
 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.