Facebook
PIT 2019
Serce Dziecka

Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  PIT 2019  »  Wspólne opodatkowanie  »   Urząd skarbowy właściwy dla małżonków

Nowa matryca stawek VAT

Nomenklatura scalona Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług www.klasyfikacje.gofin.pl  »
POLECAMY
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

Urząd skarbowy właściwy dla małżonków

Gazeta Podatkowa nr 32 (1698) z dnia 20.04.2020
Małgorzata Żujewska

Małżonkowie mają różne adresy zamieszkania i podlegają w związku z tym pod inne urzędy skarbowe. Wspólny PIT-36 za 2019 r. złożyli w urzędzie skarbowym właściwym dla męża. Czy w tym samym urzędzie skarbowym żona powinna złożyć swój PIT-38 za 2019 r.?

NIE. PIT-38 podatnik składa w urzędzie skarbowym właściwym ze względu na swoje miejsce zamieszkania.

Podstawowym kryterium wyboru urzędu skarbowego, w którym należy złożyć roczne rozliczenia podatku dochodowego od osób fizycznych, jest miejsce zamieszkania podatnika w ostatnim dniu roku podatkowego. Wskazuje tak art. 45 ust. 1b ustawy o pdof (Dz. U. z 2019 r. poz. 1387 ze zm.). Przyjmuje się, że miejsce zamieszkania to miejscowość, w której dana osoba przebywa z zamiarem stałego pobytu. Miejscowość ta stanowi centrum jej interesów życiowych i majątkowych. Można mieć tylko jedno miejsce zamieszkania. Podatnik związany z wieloma miejscowościami powinien zdefiniować jako miejsce zamieszkania tę, z którą jest najściślej związany. Miejsce zamieszkania nie musi pokrywać się z adresem zameldowania. Meldunek służy jedynie potwierdzeniu faktu stałego lub czasowego pobytu danej osoby w określonym lokalu.

Małżonkowie, którzy korzystają z łącznego opodatkowania swoich dochodów, składają zeznanie podatkowe za 2019 r. (PIT-36 lub PIT-37) w urzędzie skarbowym właściwym według wspólnego miejsca zamieszkania na dzień 31 grudnia 2019 r. Mogą posiadać odrębne adresy zameldowania. Różne miejsca zamieszkania i podleganie pod inne urzędy skarbowe nie uniemożliwiają małżonkom dokonania wspólnego rozliczenia. Zeznanie podatkowe składają w takim przypadku w urzędzie skarbowym właściwym ze względu na miejsce zamieszkania jednego z nich. Wybrany urząd skarbowy należy wskazać w zeznaniu. Przewiduje to § 4 ust. 2 rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie właściwości organów podatkowych (Dz. U. z 2019 r. poz. 2371). Rozwiązanie wskazane w przywołanym przepisie dotyczy wyłącznie wspólnego rocznego rozliczenia podatku dochodowego. Jeżeli poza nim małżonkowie składają za 2019 r. także inne zeznanie lub zeznania, w których wykazują dochody niepodlegające łącznemu opodatkowaniu, to właściwość urzędu skarbowego ustala się według miejsca zamieszkania danego małżonka na 31 grudnia 2019 r.

Przykład

Małżonkowie mają różne adresy zamieszkania i podlegają pod inne urzędy skarbowe. Mąż podlega pod Urząd Skarbowy w Szczecinie, a żona - pod Urząd Skarbowy w Gryfinie. Małżonkowie przekazali wspólny PIT-36 za 2019 r. do urzędu skarbowego właściwego ze względu na miejsce zamieszkania męża na dzień 31 grudnia 2019 r., tj. do Urzędu Skarbowego w Szczecinie. Żona składa dodatkowo PIT-38 za 2019 r. To zeznanie podatkowe musi być przekazane do urzędu skarbowego ustalonego według jej miejsca zamieszkania na 31 grudnia 2019 r., tj. do Urzędu Skarbowego w Gryfinie.

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc, Gemius S.A.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań w związku z odwiedzaniem niniejszego serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.