Facebook
PIT 2019
Serce Dziecka

Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  PIT 2019  »  Wspólne opodatkowanie  »   Urząd skarbowy właściwy w sprawie wspólnego rozliczenia małżonków

Nowa matryca stawek VAT

Nomenklatura scalona Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług www.klasyfikacje.gofin.pl  »
POLECAMY
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

Urząd skarbowy właściwy w sprawie wspólnego rozliczenia małżonków

Dodatek do Gazety Podatkowej nr 12 (1678) z dnia 10.02.2020

W  2019 r. rozpocząłem działalność gospodarczą. Prowadzę ją na podstawie wpisu w CEIDG. Moja firma mieści się w innym województwie niż mieszkam z żoną. Chciałbym rozliczyć się wspólnie z żoną z tytułu podatku dochodowego za 2019 r. na formularzu PIT-36. W którym urzędzie skarbowym powinniśmy złożyć zeznanie podatkowe?

Osoby fizyczne, także prowadzące działalność gospodarczą, rozliczają się z tytułu podatku dochodowego w urzędzie skarbowym właściwym ze względu na miejsce zamieszkania.

Małżonkowie, którzy korzystają z łącznego opodatkowania swoich dochodów, składają zeznanie podatkowe za 2019 r. w urzędzie skarbowym właściwym według wspólnego miejsca zamieszkania na dzień 31 grudnia 2019 r. (mogą posiadać odrębne adresy zameldowania). Tak jest także w przypadku, gdy jeden z nich jest przedsiębiorcą, a firma mieści się w innym mieście czy województwie niż jego miejsce zamieszkania.

Może się zdarzyć, że małżonkowie mają różne miejsca zamieszkania, w związku z czym podlegają pod inne urzędy skarbowe. Nie uniemożliwia to łącznego opodatkowania dochodów (o ile są spełnione wymogi określone w art. 6 ustawy o pdof). W takim przypadku małżonkowie składają rozliczenie w urzędzie skarbowym właściwym ze względu na miejsce zamieszkania jednego z nich. Wybrany urząd skarbowy należy wskazać w zeznaniu podatkowym. Określa to § 4 ust. 2 rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie właściwości organów podatkowych (Dz. U. z 2019 r. poz. 2371). Rozwiązanie to dotyczy wyłącznie wspólnego rocznego rozliczenia podatku dochodowego. Jeżeli małżonkowie składają poza nim również zeznanie lub zeznania, w których rozliczają dochody niepodlegające łącznemu opodatkowaniu, np. PIT-38, to właściwość urzędu skarbowego ustala się według miejsca zamieszkania danego małżonka na ostatni dzień roku podatkowego.

Przykład

 

Pan Jan od kilku lat mieszka razem z żoną w Międzyrzeczu (woj. lubuskie). W 2019 r. otworzył własną firmę (na podstawie wpisu do CEIDG) i działalność gospodarczą prowadzi w Międzychodzie (woj. wielkopolskie). Małżonkowie chcą rozliczyć się łącznie z tytułu podatku dochodowego od osób fizycznych za 2019 r. (spełniają ustawowe wymogi). Wspólne zeznanie podatkowe złożą w urzędzie skarbowym właściwym według miejsca zamieszkania na dzień 31 grudnia 2019 r., czyli w Urzędzie Skarbowym w Międzyrzeczu.

Podstawa prawna

Ustawa z dnia 26.07.1991 o pdof (Dz. U. z 2019 r. poz. 1387 ze zm.)

Ustawa z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2019 r. poz. 900 ze zm.)

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc, Gemius S.A.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań w związku z odwiedzaniem niniejszego serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.