Facebook
PIT 2019
Serce Dziecka

Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  PIT 2019  »  Wspólne opodatkowanie  »   Konkubinat a prawo do opodatkowania z dzieckiem

Nowa matryca stawek VAT

Nomenklatura scalona Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług www.klasyfikacje.gofin.pl  »
POLECAMY
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

Konkubinat a prawo do opodatkowania z dzieckiem

Gazeta Podatkowa nr 60 (1517) z dnia 26.07.2018
Agata Cieśla

Prawo do skorzystania z preferencyjnego opodatkowania w rocznym zeznaniu podatkowym w charakterze tzw. samotnego rodzica nie przysługuje wszystkim osobom stanu wolnego posiadającym dzieci własne lub przysposobione. Zostało ono przewidziane wyłącznie dla tych z nich, które rzeczywiście samotnie wychowują dzieci. Stąd, gdy rodzic dziecka żyje w konkubinacie, nawet z partnerem niebędącym ojcem dziecka, to nie jest osobą samotnie wychowującą dziecko i w konsekwencji nie mogą mieć do niego zastosowania preferencyjne zasady opodatkowania dochodów, określone w art. 6 ust. 4 ustawy o pdof. Tak rozstrzygnął NSA w wyroku z dnia 14 czerwca 2018 r., sygn. akt II FSK 1642/16.

Podatniczka będąca panną wychowywała w roku podatkowym małoletnie dziecko. Rozliczając się z podatku dochodowego w zeznaniu za ten rok uznała, że ma prawo do preferencji w postaci wspólnego opodatkowania z dzieckiem, jako osoba samotnie je wychowująca, bo nie była mężatką. Ponadto jej partner, z którym żyje i prowadzi wspólne gospodarstwo domowe, nie jest ojcem jej dziecka.

Jej opinii nie podzieliły jednak organy podatkowe zarówno pierwszej instancji, jak i odwoławczy, wydając decyzję, z której wynikało, że nie miała ona prawa do wspólnego rozliczenia z dzieckiem. W opinii obu organów podatkowych oprócz spełnienia ustawowych przesłanek do skorzystania z tego sposobu opodatkowania, do których należy m.in. posiadanie statusu panny, dla zastosowania omawianej preferencji konieczne jest również spełnienie przesłanek faktycznych. A ponieważ w roku podatkowym, którego dotyczyła wydana przez organ pierwszej instancji i utrzymana przez organ odwoławczy decyzja, podatniczka faktycznie wychowywała dziecko wraz z partnerem życiowym, w ich opinii nie była ona w rzeczywistości osobą samotnie wychowującą małoletnie dziecko.

Podatniczka przedmiotową decyzję zaskarżyła do WSA. Skład orzekający przyznał jej rację. Dokonując swojego rozstrzygnięcia sąd I instancji uwzględnił literalne brzmienie uregulowań ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych obowiązujących w omawianym zakresie. Wynika z nich z kolei, iż za osobę samotnie wychowującą dziecko uważa się: pannę, kawalera, wdowę, wdowca, rozwódkę, rozwodnika albo osobę, w stosunku do której orzeczono separację, jak również osobę pozostającą w związku małżeńskim, jeżeli jej małżonek został pozbawiony praw rodzicielskich lub odbywa karę pozbawienia wolności. Na tej podstawie uznał, że podatniczka miała prawo rozliczyć się w rocznym zeznaniu podatkowym wspólnie z dzieckiem.

Od wyroku WSA skargę kasacyjną do NSA złożył organ podatkowy, a ten z kolei uznał ją za uzasadnioną i uchylił zaskarżony wyrok w całości.

W opinii składu orzekającego o możliwości preferencyjnego rozliczenia dochodów z dzieckiem nie decyduje wyłącznie stan cywilny rodzica. Gdyby ten tok rozumowania przyjąć za prawidłowy, to zdaniem NSA należałoby uznać, że każda osoba mająca dzieci i znajdująca się w stanie wolnym, określonym przepisami ustawy o pdof, jest osobą samotnie wychowującą dziecko w zakresie działania tej ustawy. Tymczasem - jak podkreślił sąd II instancji - rozumienie słowa "samotnie" nie nasuwa żadnych wątpliwości interpretacyjnych. W kontekście uregulowań dotyczących preferencyjnego sposobu opodatkowania oznacza ono - w jego opinii - bez udziału innej osoby. Skoro zatem podatniczka wychowywała w roku podatkowym małoletnie dziecko pozostając w związku partnerskim, nie miała statusu osoby samotnie wychowującej dziecko i w efekcie nie przysługiwało jej preferencyjne opodatkowanie.

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc, Gemius S.A.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań w związku z odwiedzaniem niniejszego serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.