POLECAMY |
||
W przepisie ustawy o pdof dotyczącym tzw. zwolnienia dla młodych, czyli dla osób poniżej 26. roku życia, ustawodawca nie zastrzegł, że dotyczy ono wyłącznie wskazanych w nim dochodów uzyskanych na terenie Polski. Zastrzegł jedynie, że przy ustalaniu kwoty przychodów podlegających zwolnieniu nie uwzględnia się przychodów zwolnionych od pdof. Zatem w zakresie dochodów zagranicznych zastrzeżenie to odnosi się do tych, do których ma zastosowanie metoda wyłączenia z progresją. Jednak przy metodzie proporcjonalnego odliczenia dochody zagraniczne należy wykazać w krajowym zeznaniu i zasadniczo podlegają one opodatkowaniu niezależnie od tego, czy w tym samym roku podatnik osiągnął dochód w Polsce, czy też nie.
Na tle tych uregulowań powstała wątpliwość, czy tzw. zwolnienie dla młodych dotyczy także dochodów zagranicznych rozliczanych z zastosowaniem metody odliczenia proporcjonalnego, a jeżeli tak, to które z nich - krajowe czy zagraniczne - w pierwszej kolejności są nią objęte.
W stanowisku udostępnionym naszemu Wydawnictwu w dniu 3 grudnia 2019 r. Ministerstwo Finansów potwierdziło, że ustalając kwotę przychodów podlegających zwolnieniu w ramach ulgi dla młodych, osoba do tej ulgi uprawniona nie uwzględnia przychodów zagranicznych, które są rozliczane zgodnie z metodą wyłączenia z progresją. Jednak z uwagi na to, że przychody zagraniczne rozliczane z wykorzystaniem metody proporcjonalnego odliczenia podlegają opodatkowaniu w Polsce, należy je uwzględnić przy obliczaniu kwoty przychodów podlegających zwolnieniu w ramach ulgi dla młodych.
Następnie resort przyznał, że w przepisach dotyczących omawianej ulgi nie ma wytycznych dotyczących sposobu jej stosowania w przypadku, gdy uprawniony podatnik w jednym roku podatkowym uzyskuje dochody zarówno krajowe, jak i zagraniczne. W szczególności nie nakazują one stosować ulgi w pierwszej kolejności do którejś z kategorii dochodów polskich lub zagranicznych lub stosować ją chronologicznie do okresu uzyskiwania przychodów przez podatnika. W opinii resortu, w efekcie to podatnik samodzielnie decyduje o sposobie wykorzystania ulgi.
Wobec powyższego podatnik uprawniony do omawianej ulgi, uzyskujący objęte nią dochody w kraju i za granicą, ma realny wpływ na wysokość swojego rocznego podatku dochodowego. Stosując ją wyłącznie w odniesieniu do dochodów krajowych, podatnik, który zagraniczne dochody rozlicza metodą proporcjonalnego odliczenia, będzie mógł skorzystać w odniesieniu do nich z ulgi abolicyjnej.
|