Facebook
PIT 2021

Jak szukać?»

Uwaga: Wnioski o wyrażenie zgody na opłacenie składek na dobrowolne ubezpieczenia społeczne po terminie, dotyczące okresu sprzed 1 stycznia 2022 r., można składać do 30 czerwca 2022 r. Do 30 czerwca spółki jawne i partnerskie powinny złożyć do KRS oświadczenie o niesporządzaniu sprawozdania finansowego za 2021 r. (czytaj więcej) Do 30 czerwca 2022 r. należy sporządzić sprawozdanie finansowe za 2021 r. (czytaj więcej)
Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  PIT 2021  »  Odliczenia od dochodu  »   Wydatki na pobyt opiekuna na turnusie rehabilitacyjnym
POLECAMY
A A A  drukuj artykuł

Wydatki na pobyt opiekuna na turnusie rehabilitacyjnym

Gazeta Podatkowa nr 21 (1896) z dnia 14.03.2022
Katarzyna Jęch

Wraz z mężem wychowujemy 12-letniego syna, który jest osobą niepełnosprawną w stopniu znacznym (posiada orzeczenie o niepełnosprawności). Mąż pracuje na etacie, ja natomiast wykonuję drobne zlecenia opodatkowane według skali podatkowej. Swoje dochody rozliczamy we wspólnym zeznaniu podatkowym. W 2021 r. jako opiekun towarzyszyłam synowi podczas turnusu rehabilitacyjnego. Koszt mojego pobytu musiałam pokryć z własnych środków, na potwierdzenie tego wydatku posiadam fakturę wystawioną przez ośrodek rehabilitacji. Czy koszty mojego pobytu jako opiekuna niepełnosprawnego syna na turnusie rehabilitacyjnym mogę odliczyć w ramach ulgi rehabilitacyjnej w rozliczeniu za 2021 r.?

W sytuacji gdy podatnik ma na utrzymaniu osobę niepełnosprawną, ma prawo w swoim zeznaniu rocznym pomniejszyć uzyskany dochód o wydatki poniesione w roku podatkowym na cele rehabilitacyjne oraz wydatki związane z ułatwieniem wykonywania czynności życiowych tej osoby. Wynika to z art. 26 ust. 1 pkt 6 ustawy o pdof (Dz. U. z 2021 r. poz. 1128 ze zm.).

Za osobę niepełnosprawną pozostającą na utrzymaniu podatnika uznaje się: małżonka, dzieci własne i przysposobione, dzieci obce przyjęte na wychowanie, pasierbów, rodziców, rodziców współmałżonka, rodzeństwo, ojczyma, macochę, zięciów i synowe, jeżeli w roku podatkowym dochody tych osób niepełnosprawnych nie przekraczają dwunastokrotności kwoty renty socjalnej określonej w ustawie o rencie socjalnej (Dz. U. z 2022 r. poz. 240) w wysokości obowiązującej w grudniu roku podatkowego (w 2021 r. limit ten wynosi 15.010,56 zł). Do dochodów tych nie wlicza się zasiłku pielęgnacyjnego, świadczenia uzupełniającego oraz alimentów na rzecz dzieci, o których mowa w art. 6 ust. 4 ustawy o pdof oraz przyznanych na podstawie odrębnych przepisów zasiłku pielęgnacyjnego oraz dodatkowego rocznego świadczenia pieniężnego dla emerytów i rencistów.

Katalog wydatków na cele rehabilitacyjne podlegających odliczeniu w ramach ulgi rehabilitacyjnej określony został w art. 26 ust. 7a ustawy o pdof. Przepisami Polskiego Ładu został on poszerzony m.in. o wydatki poniesione na odpłatność za pobyt opiekuna osoby niepełnosprawnej zaliczonej do I grupy inwalidztwa lub dzieci niepełnosprawnych do lat 16, przebywającego z osobą niepełnosprawną na turnusie rehabilitacyjnym, w zakładzie lecznictwa uzdrowiskowego lub zakładzie rehabilitacji leczniczej. Zgodnie z art. 70 ust. 1 pkt 1 będącym przepisem przejściowym Polskiego Ładu (Dz. U. z 2021 r. poz. 2105 ze zm.) odliczenie tych wydatków ma zastosowanie do dochodów (przychodów) uzyskanych od 1 stycznia 2021 r.

W sytuacji przedstawionej w pytaniu Czytelniczka, będąc opiekunem syna niepełnosprawnego w stopniu znacznym, w zeznaniu podatkowym za 2021 r. będzie mogła odliczyć w ramach ulgi rehabilitacyjnej wydatki poniesione w związku ze swoim pobytem jako opiekuna osoby niepełnosprawnej przebywającej na turnusie rehabilitacyjnym.

Odliczenia od dochodu - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.