Facebook
PIT 2021

Jak szukać?»

Uwaga: Wnioski o wyrażenie zgody na opłacenie składek na dobrowolne ubezpieczenia społeczne po terminie, dotyczące okresu sprzed 1 stycznia 2022 r., można składać do 30 czerwca 2022 r. Do 30 czerwca spółki jawne i partnerskie powinny złożyć do KRS oświadczenie o niesporządzaniu sprawozdania finansowego za 2021 r. (czytaj więcej) Do 30 czerwca 2022 r. należy sporządzić sprawozdanie finansowe za 2021 r. (czytaj więcej)
Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  PIT 2021  »  Odliczenia od dochodu  »   Darowizna przekazana na rzecz fundacji
POLECAMY
A A A  drukuj artykuł

Darowizna przekazana na rzecz fundacji

Gazeta Podatkowa nr 21 (1896) z dnia 14.03.2022
Katarzyna Jęch

Powadzę jednoosobową działalność gospodarczą, uzyskane dochody opodatkowuję według skali podatkowej. W 2021 r. przekazałem darowiznę pieniężną na rzecz fundacji pomagającej osobom chorym na stwardnienie rozsiane, będącej organizacją prowadzącą działalność pożytku publicznego. Czy wartość takiej darowizny mogę rozliczyć w zeznaniu podatkowym za 2021 r.?

Przedsiębiorcy, który uzyskuje dochody opodatkowane według skali podatkowej, przysługuje prawo do skorzystania z różnych ulg podatkowych. Od dochodu wykazanego w zeznaniu rocznym może on m.in. odliczyć darowizny przekazane na rzecz fundacji będącej organizacją pozarządową realizującą zadania z zakresu pożytku publicznego. Podstawę opodatkowania według skali podatkowej stanowi dochód wyliczony zgodnie z art. 26 ust. 1 ustawy o pdof, po odliczeniu m.in. darowizn przekazanych na cele określone w art. 4 ustawy o działalności pożytku publicznego, organizacjom, o których mowa w art. 3 ust. 2 i ust. 3 tej ustawy, prowadzącym działalność pożytku publicznego w sferze zadań publicznych, realizującym te cele (art. 26 ust. 1 pkt 9 lit. a ustawy o pdof).

Odliczenie to jest jednak limitowane, a jego wartość nie może przekroczyć 6% dochodu uzyskanego przez podatnika za dany rok podatkowy. Odliczeniu w ramach tego limitu podlegają także darowizny przekazane na cele kultu religijnego, krwiodawstwa, kształcenia zawodowego oraz na cele odbudowy Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla oraz kamienic przy ulicy Królewskiej w Warszawie. Dla odliczenia przekazanej darowizny od dochodu niezbędne jest odpowiednie jej udokumentowanie. Wysokość kwoty przekazanej darowizny pieniężnej ustala się na podstawie dowodu wpłaty na rachunek płatniczy obdarowanego lub jego rachunek w banku, inny niż rachunek płatniczy (art. 26 ust. 7 pkt 1 ustawy o pdof).

Przykład

Podatnik prowadzący pozarolniczą działalność gospodarczą opodatkowuje dochody z niej uzyskane według skali podatkowej. W 2021 r. przekazał darowiznę pieniężną w kwocie 1.300 zł na rzecz fundacji pomagającej osobom chorym na stwardnienie rozsiane. Dysponuje on potwierdzeniem przelewu dokonanego na rachunek bankowy fundacji. W 2021 r. podatnik nie przekazywał innych darowizn.

Wariant I - W 2021 r. podatnik uzyskał wyłącznie dochód z działalności gospodarczej opodatkowany według skali podatkowej w kwocie 20.000 zł. W tej sytuacji nie odliczy on w całości kwoty przekazanej darowizny od dochodu za 2021 r. Wysokość darowizny przekracza bowiem ustawowo określony limit 6% dochodu podatnika osiągniętego w 2021 r., tj. 1.200 zł (6% × 20.000 zł). Skorzysta on z tego odliczenia w kwocie 1.200 zł (kwota w wysokości 100 zł nie będzie podlegała odliczeniu).

Wariant II - W 2021 r. podatnik uzyskał wyłącznie dochód z działalności gospodarczej opodatkowany według skali podatkowej w kwocie 65.000 zł. W tej sytuacji odliczeniu od dochodu za 2021 r. będzie podlegała cała wartość przekazanej darowizny, tj. 1.300 zł, gdyż mieści się ona w limicie 6% dochodu podatnika osiągniętego w 2021 r. wynoszącym 3.900 zł (6% × 65.000 zł).

Odliczenia od dochodu - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.