Facebook
PIT 2021

Jak szukać?»

Uwaga: Wnioski o wyrażenie zgody na opłacenie składek na dobrowolne ubezpieczenia społeczne po terminie, dotyczące okresu sprzed 1 stycznia 2022 r., można składać do 30 czerwca 2022 r. Do 30 czerwca spółki jawne i partnerskie powinny złożyć do KRS oświadczenie o niesporządzaniu sprawozdania finansowego za 2021 r. (czytaj więcej) Do 30 czerwca 2022 r. należy sporządzić sprawozdanie finansowe za 2021 r. (czytaj więcej)
Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  PIT 2021  »  Odliczenia od dochodu  »   Dotacja na inwestycję a odliczanie wydatków na fotowoltaikę
POLECAMY
A A A  drukuj artykuł

Dotacja na inwestycję a odliczanie wydatków na fotowoltaikę

Gazeta Podatkowa nr 15 (1890) z dnia 21.02.2022
Agata Cieśla

Jestem właścicielem domu jednorodzinnego. W 2021 r. poniosłem wydatki na zamontowanie na nim paneli fotowoltaicznych i złożyłem wniosek o dofinansowanie tej inwestycji z programu Mój Prąd. Do chwili obecnej nie mam informacji, czy dotacja zostanie mi przyznana, czy też nie. Czy w tej sytuacji mogę w PIT za 2021 r. odliczyć kwotę poniesionych wydatków pomniejszoną o potencjalną dotację, a jeżeli jej nie dostanę, to w przyszłym roku odliczyć w zeznaniu równowartość dokonanego pomniejszenia?

 

Do dokonywania w rocznym PIT odliczeń w ramach ulgi termomodernizacyjnej uprawnione są osoby uzyskujące dochody opodatkowane według skali podatkowej oraz podatkiem liniowym, jak również tzw. ryczałtowcy, jeśli realizują w ustawowo zdefiniowanym okresie przedsięwzięcie termomodernizacyjne w budynku mieszkalnym jednorodzinnym, którego są właścicielem lub współwłaścicielem. W kwestii zakresu pojęcia przedsięwzięcia termomodernizacyjnego ustawa o pdof (Dz. U. z 2021 r. poz. 1128 ze zm.) w art. 5a pkt 18 odsyła do art. 2 pkt 2 ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów (Dz. U. z 2021 r. poz. 554 ze zm.).

Omawiane wydatki nie podlegają jednak odliczeniu w ramach ulgi termomodernizacyjnej w części, w jakiej zostały:

  • sfinansowane (dofinansowane) ze środków Narodowego Funduszu Środowiska i Gospodarki Wodnej lub wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej lub zwrócone podatnikowi w jakiejkolwiek formie,
  • zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, odliczone od przychodu na podstawie ustawy o ryczałcie lub uwzględnione przez podatnika w związku z korzystaniem z ulg podatkowych w rozumieniu Ordynacji podatkowej.

Tym samym podatnik nie ma możliwości odliczenia od dochodu (przychodu) wydatków, których finalnie nie poniósł, gdyż zostały mu zrefinansowane (zwrócone) - może odliczyć tylko te, których ciężar ekonomiczny ponosi sam. Jednak nie muszą to być wyłącznie jego własne środki. Jeżeli sfinansuje je pożyczką lub kredytem, których spłata go obciąża, wówczas podlegają one rozliczeniu w ramach przedmiotowej ulgi.

Zatem w ramach ulgi termomodernizacyjnej nie mogą być odliczane wydatki w części, w jakiej zostaną sfinansowane (dofinansowane) ze środków wskazanego przez Czytelnika w pytaniu programu Mój Prąd. Ponieważ - jak wynika z pytania - otrzyma on zwrot wydatków po roku, w którym dokonał odliczeń, to jest obowiązany doliczyć odpowiednio kwoty poprzednio odliczone do dochodu za rok podatkowy, w którym otrzyma ten zwrot (art. 26h ust. 8 ustawy o pdof).

Należy jednocześnie zaznaczyć, że korzystanie z ulg podatkowych, do stosowania których podatnik spełnia ustawowe warunki, jest jego prawem, a nie obowiązkiem. Dlatego to do podatnika należy decyzja, czy i w jakim zakresie z danej ulgi skorzysta. Może on zatem zdecydować, że w zeznaniu składanym za rok podatkowy, w którym poniósł omawiane wydatki, nie uwzględni tej ich części, która zostanie pokryta spodziewanym dofinansowaniem. Wówczas nie będzie miał do niego zastosowania art. 26h ust. 8 ustawy o pdof. Jeżeli jednak dofinansowania z jakichkolwiek względów nie otrzyma, wówczas nie będzie mógł odliczyć tej części poniesionych wydatków w zeznaniu za kolejny rok podatkowy, gdyż odliczeniu w ramach omawianej ulgi podlegają tylko wydatki poniesione w roku podatkowym, którego zeznanie dotyczy.

 

Przykład

Podatnik w 2021 r. zamontował instalację fotowoltaiczną na dachu jednorodzinnego budynku mieszkalnego będącego jego własnością, ponosząc z tego tytułu wydatki w wysokości 28.000 zł. Roczny dochód za ten rok pozwala mu na odliczenie ich w pełnej wysokości w zeznaniu PIT-37 za 2021 r.

Również w 2021 r. podatnik wystąpił o przyznanie dotacji w ramach programu Mój Prąd. Dotacja ta ma wynieść 3.000 zł. Załóżmy, że jej wpływ na jego konto bankowe nastąpi dopiero w czerwcu 2022 r.

Wariant I - Podatnik w zeznaniu PIT-37 za 2021 r. odliczył od dochodu wydatki termomodernizacyjne w kwocie 25.000 zł będącej różnicą pomiędzy wydatkami faktycznie poniesionymi (28.000 zł) i przewidywanym zwrotem (3.000 zł). W tej sytuacji nie będzie zobowiązany w zeznaniu za 2022 r. doliczyć kwoty dotacji do wykazanego w nim dochodu.

Wariant II - Podatnik w PIT-37 za 2021 r. odliczył od dochodu wydatki termomodernizacyjne w pełnej poniesionej wysokości, tj. 28.000 zł. W tej sytuacji w zeznaniu za 2022 r. będzie obowiązany doliczyć kwotę dotacji (3.000 zł) do wykazanego w nim dochodu.

Odliczenia od dochodu - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.