Facebook
PIT 2021

Jak szukać?»

Uwaga: Wnioski o wyrażenie zgody na opłacenie składek na dobrowolne ubezpieczenia społeczne po terminie, dotyczące okresu sprzed 1 stycznia 2022 r., można składać do 30 czerwca 2022 r. Do 30 czerwca spółki jawne i partnerskie powinny złożyć do KRS oświadczenie o niesporządzaniu sprawozdania finansowego za 2021 r. (czytaj więcej) Do 30 czerwca 2022 r. należy sporządzić sprawozdanie finansowe za 2021 r. (czytaj więcej)
Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  PIT 2021  »  Odliczenia od dochodu  »   Wydatki na internet w PIT-37
POLECAMY
A A A  drukuj artykuł

Wydatki na internet w PIT-37

Gazeta Podatkowa nr 7 (1882) z dnia 24.01.2022
Katarzyna Jęch

Od kilku lat opłacam i użytkuję w domu stałe łącze internetowe. Na udokumentowanie poniesionych na ten cel wydatków posiadam faktury oraz potwierdzenia przelewu. W 2021 r. uzyskiwałem dochody z umowy o pracę opodatkowane według skali podatkowej. Czy w rozliczeniu za 2021 r. mogę skorzystać z ulgi internetowej, jeżeli nigdy wcześniej nie dokonywałem odliczenia z tego tytułu?

Prawo do ulgi internetowej przysługuje podatnikowi, który w danym roku podatkowym ponosił wydatki na użytkowanie sieci internetowej, uzyskiwał dochody opodatkowane według skali podatkowej bądź ryczałtem ewidencjonowanym.

Podlega ona ograniczeniu czasowemu. Jak bowiem wynika z art. 26 ust. 6h ustawy o pdof, podatnikowi spełniającemu warunki wymagane do skorzystania z tej preferencji przysługuje prawo do odliczenia wydatków na internet w kolejno po sobie następujących dwóch latach podatkowych, ale pod warunkiem, że w okresie poprzedzającym te lata nie korzystał on z tego odliczenia.

Wysokość ulgi internetowej jest limitowana i w roku podatkowym nie może przekroczyć 760 zł.

Ujęciu w ramach tej ulgi podlegają opłaty (w kwocie brutto) ponoszone na dostęp do sieci internetowej bez względu na rodzaj łącza oraz inne związane usługą instalacji, montażu, aktywacji, zakupu czy naprawy sprzętu. Powinny one zostać odpowiednio udokumentowane.

Skoro więc Czytelnik nigdy wcześniej nie korzystał z odliczenia wydatków na internet, to w rozliczeniu PIT-37 za 2021 r. będzie mógł po raz pierwszy skorzystać z odliczenia ulgi internetowej do wysokości ustalonego limitu.

Przykład 1

Pan Adam w 2021 r. uzyskiwał dochody z umowy zlecenia opodatkowane według skali podatkowej. W tym samym roku poniósł wydatki na użytkowanie internetu mobilnego. W rozliczeniu za 2020 r. pan Adam po raz pierwszy korzystał z ulgi internetowej.

W tej sytuacji w PIT-37 za 2021 r. będzie mógł skorzystać z odliczenia wydatków na internet mobilny.


Przykład 2

Pani Janina korzystała z odliczenia ulgi internetowej jedynie w rozliczeniu za 2016 r. W 2021 r. ponosiła wydatki na dostęp do łącza internetowego.

Pani Janinie nie przysługuje prawo do rozliczenia ulgi internetowej za 2021 r. z uwagi na to, że odliczenie takie przysługuje tylko w dwóch kolejno po sobie następujących latach, a ona skorzystała z tej ulgi po raz pierwszy kilka lat wcześniej.

Odliczenia od dochodu - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.