Facebook
PIT 2021

Jak szukać?»

Uwaga: Wnioski o wyrażenie zgody na opłacenie składek na dobrowolne ubezpieczenia społeczne po terminie, dotyczące okresu sprzed 1 stycznia 2022 r., można składać do 30 czerwca 2022 r. Do 30 czerwca spółki jawne i partnerskie powinny złożyć do KRS oświadczenie o niesporządzaniu sprawozdania finansowego za 2021 r. (czytaj więcej) Do 30 czerwca 2022 r. należy sporządzić sprawozdanie finansowe za 2021 r. (czytaj więcej)
Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  PIT 2021  »  Odliczenia od dochodu  »   Odliczenie dla honorowych dawców krwi
POLECAMY
A A A  drukuj artykuł

Odliczenie dla honorowych dawców krwi

Gazeta Podatkowa nr 5 (1880) z dnia 17.01.2022
Katarzyna Jęch

W 2021 r. uzyskiwałem dochody z umowy o pracę opodatkowane według skali podatkowej. W tym samym roku jako honorowy dawca krwi na cele krwiodawstwa cztery razy oddawałem swoją krew w ilości 450 ml, co łącznie daje 1,8 litra. W rozliczeniu PIT-37 za 2021 r. chciałbym skorzystać z ulgi dla krwiodawców. Jak ustalić jej wartość i według jakich zasad podlega ona odliczeniu?

Podatnikom podatku dochodowego od osób fizycznych będącym honorowymi dawcami krwi, którzy w trakcie roku podatkowego oddawali krew lub jej składniki, przysługuje prawo do skorzystania z ulgi dla honorowych krwiodawców w rozliczeniu PIT-37, PIT-36 lub PIT-28.

Odliczenie to jest preferencją podatkową wynikającą z art. 26 ust. 1 pkt 9 lit. c) ustawy o pdof (Dz. U. z 2021 r. poz. 1128 ze zm.). Zgodnie z tym przepisem darowizny przekazane na cele krwiodawstwa realizowanego przez honorowych dawców krwi na podstawie ustawy o publicznej służbie krwi (Dz. U. z 2021 r. poz. 1749 ze zm.) podlegają odliczeniu od dochodu. Wartość przekazanej darowizny podatnik ustala jako iloczyn oddanej ilości krwi lub jej składników oraz kwoty rekompensaty za 1 litr oddanej krwi lub jej składników (np. płytki krwi, osocze). Za rok 2021 kwota rekompensaty za 1 litr krwi wynosi 130 zł.

Ponadto z ulgi tej podatnicy mogą skorzystać pod warunkiem odpowiedniego jej udokumentowania. Zgodnie z art. 26 ust. 7 pkt 3 ustawy o pdof powinni oni posiadać zaświadczenie jednostki organizacyjnej realizującej zadania w zakresie pobierania krwi potwierdzające ilość bezpłatnie oddanej krwi lub jej składników przez krwiodawcę.

Jednocześnie kwota tego odliczenia podlega ograniczeniu zgodnie z limitem, który odnosi się nie tylko do kwoty darowizny na cele krwiodawstwa, lecz także do kwot darowizn na cele kultu religijnego, przekazanych na rzecz organizacji realizujących cele pożytku publicznego oraz dla szkół publicznych na cele kształcenia zawodowego. Wartość wszystkich tych darowizn łącznie nie może przekroczyć 6% dochodu (przychodu) osiągniętego w danym roku podatkowym.


Wskaźniki przydatne w rozliczeniach PIT dostępne są w serwisie www.wskazniki.gofin.pl.


Zatem w sytuacji opisanej w pytaniu, jeżeli Czytelnik będący honorowym dawcą krwi posiada odpowiednie zaświadczenie potwierdzające bezpłatne oddanie krwi, to w rozliczeniu PIT-37 za 2021 r. będzie mógł odliczyć darowiznę na cele krwiodawstwa. Wartość przekazanej darowizny wyniesie 234 zł (1,8 litra × 130 zł).Powinien on jednak pamiętać o ograniczeniu tego odliczenia do kwoty stanowiącej nie więcej niż 6% dochodu, jaki osiągnął za dany rok podatkowy.

Odliczenia od dochodu - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.