Facebook
PIT 2021

Jak szukać?»

Uwaga: Wnioski o wyrażenie zgody na opłacenie składek na dobrowolne ubezpieczenia społeczne po terminie, dotyczące okresu sprzed 1 stycznia 2022 r., można składać do 30 czerwca 2022 r. Do 30 czerwca spółki jawne i partnerskie powinny złożyć do KRS oświadczenie o niesporządzaniu sprawozdania finansowego za 2021 r. (czytaj więcej) Do 30 czerwca 2022 r. należy sporządzić sprawozdanie finansowe za 2021 r. (czytaj więcej)
Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  PIT 2021  »  Odliczenia od dochodu  »   Wydatki objęte ulgą rehabilitacyjną
POLECAMY
A A A  drukuj artykuł

Wydatki objęte ulgą rehabilitacyjną

Gazeta Podatkowa nr 3 (1878) z dnia 10.01.2022
Agata Cieśla

Obydwoje z mężem jesteśmy na emeryturze. Mąż w lutym 2021 r. przeszedł udar i jest osobą niepełnosprawną w stopniu średnim (tzw. II grupa inwalidzka). W związku z chorobą poniósł w 2021 r. szereg wydatków, w tym na zakup pieluchomajtek, leków i suplementów oraz najem sprzętu rehabilitacyjnego (bieżnia, rower rehabilitacyjny, balkonik). Czy może je odliczyć w zeznaniu rocznym od swojego dochodu z emerytury?

W zeznaniach PIT za 2021 r. funkcjonują zmodyfikowane Polskim Ładem przepisy dotyczące ulgi rehabilitacyjnej. W wyniku tej nowelizacji ustawy o pdof poszerzony został katalog wydatków objętych tą ulgą, która realizowana jest poprzez odliczanie ich od podstawy opodatkowania pdof przez osoby uprawnione do jej stosowania. W ramach omawianej ulgi po raz pierwszy osoby uprawnione (czyli posiadające orzeczenia lub decyzje, o których mowa w art. 26 ust. 7d ustawy o pdof bądź osoby, wskazane w ust. 7e tego przepisu, mające na utrzymaniu niepełnosprawnego) mają prawo odliczyć wydatki na pieluchomajtki, pieluchy anatomiczne, chłonne majtki, podkłady i wkłady anatomiczne. W odniesieniu do tych wydatków ustawodawca wprowadził jednak limit - podlegają one odliczeniu w kwocie nieprzekraczającej w roku podatkowym 2.280 zł.

Natomiast w związku z modyfikacją art. 26 ust. 7 pkt 3 ustawy o pdof podatnicy zyskali możliwość odliczania wydatków poniesionych na najem i naprawę indywidualnego sprzętu, urządzeń i narzędzi niezbędnych w rehabilitacji oraz ułatwiających wykonywanie czynności życiowych oraz wydatków na zakup, naprawę lub najem wyposażenia umożliwiającego używanie tych przedmiotów. Te z kolei wydatki nie są limitowane, co oznacza, że podlegają odliczeniu od podstawy opodatkowania w pełnej poniesionej przez podatnika kwocie ograniczonej wyłącznie wysokością tej podstawy.

Jeżeli chodzi o odliczenie wydatków na leki, to zgodnie z art. 26 ust. 7a pkt 12 ustawy o pdof, w ramach ulgi rehabilitacyjnej odliczeniu podlegają wydatki na leki, których konieczność stosowania (stale lub czasowo) została potwierdzona przez lekarza specjalistę. Przez lata przepis ten budził wątpliwości interpretacyjne w kwestii zakresu pojęcia leku. Po nowelizacji wynika z niego wprost, że chodzi w nim o leki w rozumieniu ustawy - Prawo farmaceutyczne. Aby jednak odliczenie było możliwe, kwota wydatków na ich zakup w skali miesiąca powinna przekraczać 100 zł, gdyż odliczeniem objęta jest różnica pomiędzy faktycznie poniesionymi wydatkami a kwotą 100 zł.

W sytuacji opisanej w pytaniu odliczeniu w zeznaniu PIT za 2021 r. składanym przez męża Czytelniczki będą podlegały więc tylko te leki, które spełniają opisane kryteria - nie będą natomiast podlegały odliczeniu wydatki na suplementy przyjmowane przez niego w związku z posiadanym schorzeniem.

Ponieważ nowelizacja nie objęła art. 26 ust. 7c ustawy o pdof wskazującego, które wydatki nie wymagają udokumentowania, aby móc odliczyć od podstawy opodatkowania którykolwiek z omówionych powyżej wydatków, ich poniesienie podatnik powinien być w stanie udokumentować.

Odliczenia od dochodu - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.