Facebook
PIT 2019
Serce Dziecka

Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  PIT 2019  »  Odliczenia od dochodu  »   Składki KRUS w rozliczeniu przedsiębiorcy

Nowa matryca stawek VAT

Nomenklatura scalona Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług www.klasyfikacje.gofin.pl  »
POLECAMY
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

Składki KRUS w rozliczeniu przedsiębiorcy

Gazeta Podatkowa nr 28 (1694) z dnia 6.04.2020
Ewelina Piotrowska

Działalność gospodarczą w zakresie usług transportowych prowadzę od stycznia 2019 r., korzystając w niej z opodatkowania według skali podatkowej. Jednocześnie jestem właścicielem gospodarstwa rolnego. Czy mam prawo odliczyć od dochodu z działalności gospodarczej, który wykażę w zeznaniu PIT-36 za 2019 r., składki ubezpieczeniowe opłacane przeze mnie do KRUS?

NIE. Trzeba jednak od razu zaznaczyć, że to nie przesądza o tym, że Czytelnik będący przedsiębiorcą-rolnikiem w ogóle tych składek nie uwzględni w rachunku podatkowym działalności gospodarczej.

Z ustawy o pdof wynika, że osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą ma prawo odliczyć od dochodu składki, które zapłaciła bezpośrednio na własne ubezpieczenia społeczne, tj. na ubezpieczenia emerytalne, rentowe, chorobowe oraz wypadkowe. To oznacza, że przedsiębiorca mający status rolnika nie ma możliwości odliczenia od dochodu z działalności składek określonych w ustawie o ubezpieczeniu społecznym rolników opłaconych do KRUS.

Natomiast przepisy ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników (Dz. U. z 2020 r. poz. 174) stanowią, że rolnik prowadzący działalność gospodarczą ma obowiązek opłacania podwyższonej (podwójnej) składki na ubezpieczenie społeczne w KRUS. Zatem prowadzenie działalności gospodarczej przez rolnika powoduje, że ma on obowiązek zapłaty podwyższonej składki na ubezpieczenie społeczne w KRUS. Mimo że ta część składki płaconej przez rolnika do KRUS nie może być odliczona od dochodu, to może być zaliczana przez niego do kosztów uzyskania przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej, jako spełniająca przesłanki z art. 22 ust. 1 ustawy o pdof. Prawa rozliczenia tej części składek w firmowych kosztach podatkowych nie wyłącza art. 23 ust. 1 ustawy o pdof, ponieważ ustawodawca w tym przepisie nie wymienił składek opłacanych do KRUS jako niestanowiących kosztów uzyskania przychodów.

Więcej na ten temat w zasobach płatnych:

Odliczenia od dochodu - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc, Gemius S.A.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań w związku z odwiedzaniem niniejszego serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.