Facebook
PIT 2019
Serce Dziecka

Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  PIT 2019  »  Odliczenia od dochodu  »   Wydatki na leki i suplementy w uldze rehabilitacyjnej

Nowa matryca stawek VAT

Nomenklatura scalona Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług www.klasyfikacje.gofin.pl  »
POLECAMY
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

Wydatki na leki i suplementy w uldze rehabilitacyjnej

Gazeta Podatkowa nr 18 (1684) z dnia 2.03.2020
Agata Cieśla

Uzyskuję wyłącznie dochody opodatkowane według skali podatkowej i jestem osobą niepełnosprawną z orzeczeniem o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności (tzw. II grupa inwalidzka). Moje schorzenie wymaga przyjmowania zarówno leków, jak i suplementów diety. Zażywanie jednych i drugich zaleca mi lekarz specjalista. Czy w ramach ulgi rehabilitacyjnej mogę odliczać wydatki poniesione na wszystkie te specyfiki?

NIE. W katalogu wydatków podlegających odliczeniu od dochodu osób uprawnionych do odliczeń w ramach tzw. ulgi rehabilitacyjnej ustawodawca wymienił m.in. wydatki poniesione na zakup leków, jednak nie wszystkich. W art. 26 ust. 7a pkt 12 ustawy o pdof wskazał, że odliczenie dotyczy wyłącznie leków, których konieczność stosowania (stale lub czasowo) została potwierdzona przez lekarza specjalistę. Odliczeniem można więc objąć wyłącznie leki, których stosowanie wynika z zalecenia lekarza specjalisty. Nie można natomiast odliczyć wydatków na zakup pozostałych leków (np. związanych z leczeniem doraźnych dolegliwości, m.in. przeziębienia czy grypy).

Pomimo, że ustawa o pdof posługuje się pojęciem "leku", to go nie definiuje. Dyrektor KIS w tym zakresie posiłkuje się definicjami leku aptecznego, gotowego, recepturowego oraz produktu leczniczego wynikającymi z ustawy - Prawo farmaceutyczne (Dz. U. z 2019 r. poz. 499 ze zm.). Wskazuje jednocześnie, że wykaz produktów spełniających w Polsce kryteria do uznania za lek znajduje się w Urzędowym Wykazie Produktów Leczniczych Dopuszczonych do Obrotu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. Urz. Ministra Zdrowia z 2019 r. poz. 44).

Jednak środki będące suplementami diety nie mieszczą się w pojęciu leku. Z art. 3 pkt 39 ustawy o bezpieczeństwie żywności i żywienia (Dz. U. z 2019 r. poz. 1252) wynika, że suplementami diety są środki spożywcze, których celem jest uzupełnienie normalnej diety, będące skoncentrowanym źródłem witamin lub składników mineralnych lub innych substancji wykazujących efekt odżywczy lub inny fizjologiczny, pojedynczych lub złożonych, wprowadzane do obrotu w formie umożliwiającej dawkowanie, z wyłączeniem produktów posiadających właściwości produktu leczniczego w rozumieniu przepisów Prawa farmaceutycznego. Wobec tego wydatki na zakup suplementów diety, nawet jeśli ich zażywanie zaleci osobie niepełnosprawnej lekarz specjalista, nie podlegają odliczeniu w ramach ulgi rehabilitacyjnej.

Chcąc natomiast w ramach omawianej ulgi odliczyć wydatki na leki, podatnik powinien posiadać dokumenty stwierdzające ich poniesienie, np. faktury. Nie zawsze jednak wydatek na leki odliczy w całości. Przywołany na wstępie przepis wskazuje, że aby odliczenie w ogóle było możliwe, kwota wydatków na zakup leków w skali miesiąca powinna przekraczać 100 zł. Odliczeniem objęta jest bowiem różnica pomiędzy faktycznie poniesionymi wydatkami a kwotą 100 zł.

Przykład

Pan Adam jest osobą niepełnosprawną (II grupa). Lekarz specjalista w związku z orzeczoną niepełnosprawnością zalecił mu na stałe przyjmowanie określonych leków i suplementów diety. Na poniesione na ten cel w 2019 r. wydatki posiada faktury. Pomimo łącznych wydatków w kwocie 1.184,90 zł przysługująca mu kwota odliczenia za 2019 r. wynosi 389,70 zł, co obrazuje tabela:

Miesiąc Kwota
wydatków
na leki
Kwota
wydatków
na suplementy
Kwota
przysługującego
odliczenia
Marzec 2019 r. 390 zł 74 zł 290 zł (390 zł - 100 zł)
Czerwiec 2019 r. 182,70 zł 98 zł 82,70 zł (182,70 zł - 100 zł)
Październik 2019 r. 78,20 zł 217 zł 0 zł (78,20 zł < 100 zł)
Grudzień 2019 r. 117 zł 28 zł 17 zł (117 zł - 100 zł)

Odliczenia od dochodu - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc, Gemius S.A.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań w związku z odwiedzaniem niniejszego serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.