Facebook
PIT 2019
Serce Dziecka

Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  PIT 2019  »  Odliczenia od dochodu  »   Ulga termomodernizacyjna w PIT-36L

Nowa matryca stawek VAT

Nomenklatura scalona Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług www.klasyfikacje.gofin.pl  »
POLECAMY
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

Ulga termomodernizacyjna w PIT-36L

Gazeta Podatkowa nr 12 (1678) z dnia 10.02.2020
Agata Cieśla

W prowadzonej jednoosobowej działalności gospodarczej od lat korzystam z opodatkowania podatkiem liniowym. Czy w sytuacji, gdy nie uzyskuję poza tym żadnych innych dochodów opodatkowanych według skali podatkowej, mogę w PIT-36L za 2019 r. skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej?

TAK. Co prawda osoba fizyczna, która w prowadzeniu działalności gospodarczej korzysta z opodatkowania podatkiem liniowym, z mocy ustawy nie posiada prawa do uwzględniania w zeznaniu rocznym wielu odliczeń m.in. od dochodu. Jednak z art. 30c ust. 2 ustawy o pdof wynika, że przedsiębiorcy opłacający podatek liniowy mają prawo do pomniejszania dochodu o straty poniesione w działalności gospodarczej w latach ubiegłych oraz zapłacone w roku podatkowym składki na ubezpieczenia społeczne. Oprócz tego mają możliwość pomniejszania firmowego dochodu o wpłaty na indywidualne konto zabezpieczenia emerytalnego (IKZE). W rozliczeniach rocznych za 2019 r. liniowcy zyskali także możliwość odliczania od dochodu darowizn, ale wyłącznie tych, o których mowa w art. 26 ust. 1 pkt 9 lit. d) ustawy o pdof, czyli przekazane na cele kształcenia zawodowego.

Począwszy od zeznań za 2019 r. podatnicy korzystający z podatku liniowego mają również prawo do korzystania z tzw. ulgi termomodernizacyjnej. Zasady stosowania w zeznaniu rocznym odliczenia wydatków związanych z realizacją przedsięwzięcia termomodernizacyjnego w budynku jednorodzinnym, którego podatnik jest właścicielem lub współwłaścicielem, zawarte zostały w art. 26h ustawy o pdof. W ramach ulgi odliczeniu podlegają mieszczące się w ustawowym limicie wydatki wymienione w rozporządzeniu Ministra Inwestycji i Rozwoju w sprawie określenia wykazu rodzajów materiałów budowlanych, urządzeń i usług związanych z realizacją przedsięwzięć termomodernizacyjnych (Dz. U. z 2018 r. poz. 2489). Wydatki te nie mogą być sfinansowane (dofinansowane) ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej lub wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej lub zwrócone podatnikowi w jakiejkolwiek formie oraz nie mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów lub być uwzględnione przez podatnika w związku z korzystaniem z ulg podatkowych w rozumieniu Ordynacji podatkowej. Ponadto samo przedsięwzięcie termomodernizacyjne powinno zostać zakończone w okresie 3 kolejnych lat, licząc od końca roku podatkowego, w którym poniesiono pierwszy wydatek.

Z tej preferencji mają prawo skorzystać zarówno osoby fizyczne opłacające podatek dochodowy według skali, jak i opłacające podatek liniowy (art. 26h ust. 1 ustawy o pdof) oraz korzystające z opodatkowania ryczałtem ewidencjonowanym (art. 11 ust. 2 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym... - Dz. U. z 2019 r. poz. 43 ze zm.). Wszyscy ci podatnicy o wydatki rozliczane w ramach ulgi obniżają podstawę opodatkowania, której podstawę wyliczenia u liniowców stanowi uzyskany w roku podatkowym dochód.

Odliczenia od dochodu - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc, Gemius S.A.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań w związku z odwiedzaniem niniejszego serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.