POLECAMY |
||
W wyniku wypadku przy pracy od 3 lat jestem osobą niepełnosprawną (III grupa inwalidzka). W 2019 r. po raz pierwszy od uzyskania orzeczenia o niepełnosprawności przebywałem na turnusie rehabilitacyjnym w sanatorium w Czechach. Na poniesione na ten pobyt wydatki sanatorium wystawiło mi rachunek. Czy mam prawo rozliczyć w zeznaniu PIT-37 pobyt w zagranicznym sanatorium w ramach tzw. ulgi rehabilitacyjnej? Jeśli jest taka możliwość, to jaki kurs powinienem zastosować do przeliczenia waluty?
Wydatki, które podlegają odliczeniu w ramach ulgi rehabilitacyjnej, nie muszą być ponoszone na terenie Polski. Odliczenie danego wydatku w ramach tej preferencji nie jest bowiem uzależnione od kraju jego poniesienia - ważne jest natomiast spełnienie przez podatnika z niej korzystającego warunków do jej zastosowania zdefiniowanych w ustawie o pdof.
Ulgę rehabilitacyjną może zastosować w zeznaniu rocznym podatnik będący osobą niepełnosprawną lub podatnik, na którego utrzymaniu są osoby niepełnosprawne. Osobą niepełnosprawną na gruncie ustawy o pdof jest osoba, która posiada m.in. orzeczenie o zakwalifikowaniu przez organy orzekające do jednego z trzech stopni niepełnosprawności, określonych w odrębnych przepisach, lub decyzję przyznającą rentę z tytułu całkowitej lub częściowej niezdolności do pracy, rentę szkoleniową albo rentę socjalną (art. 26 ust. 7d ustawy o pdof - Dz. U. z 2019 r. poz. 1387 ze zm.).
W ramach ulgi rehabilitacyjnej uprawniony podatnik może odliczyć od dochodu (przychodu) m.in. wydatki poniesione na:
Mowa o tym w art. 26 ust. 7a pkt 5 i 6 ustawy o pdof.
Wskazane wydatki odliczane są w wysokości faktycznie poniesionej przez podatnika, którą ustala się na podstawie dowodu potwierdzającego poniesienie wydatku (rachunku, faktury, dowodu wpłaty itp.). Jeżeli jednak zostały one częściowo sfinansowane (dofinansowane) ze środków zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych, zakładowego funduszu aktywności, Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, NFZ, zakładowego funduszu świadczeń socjalnych lub zwrócone podatnikowi w jakiejkolwiek formie, podatnik ma prawo odliczyć wyłącznie różnicę pomiędzy poniesionymi wydatkami a kwotą sfinansowaną (dofinansowaną) ze wskazanych funduszy/środków (art. 26 ust. 7b ustawy o pdof).
Jedynie wówczas, gdy łącznie spełnione są omówione kryteria, podatnik ma prawo do pomniejszenia dochodu o omawiane wydatki.
W celu ustalenia kwoty przysługującego odliczenia z tytułu omawianych wydatków należy przeliczyć euro na złote według zasad określonych w art. 11a ust. 3 ustawy o pdof. Przepis ten stanowi, że wyrażone w walutach obcych kwoty uprawniające do odliczenia od dochodu przelicza się na złote według kursu średniego walut obcych ogłaszanego przez NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień poniesienia wydatku.
Przykład Pan Antoni jest osobą z niepełnosprawnością narządu ruchu (tzw. III grupa inwalidzka, czyli lekki stopień niepełnosprawności). W 2019 r. przebywał na turnusie rehabilitacyjnym w sanatorium w Czechach, na co posiada wystawiony przez sanatorium rachunek. W dniu 28 maja 2019 r. poniósł na ten cel wydatek w kwocie 8.500 koron czeskich. Kwotę wydatku w koronach przeliczył na złote po średnim kursie ogłaszanym przez NBP z dnia 27 maja 2019 r., według którego kurs 1 CZK wynosił 0,1663 zł. Po przeliczeniu kwota wydatku wyniosła 1.413,55 zł. Kwotę tę może w zeznaniu rocznym odliczyć od dochodu opodatkowanego według skali w ramach ulgi rehabilitacyjnej. |
|